P, 28.05.2023

Võrumaa lühiuudised

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments
Võru maakonna laulu- ja tantsupeo «Võta aigu» lavastusmeeskond
Võru maakonna laulu- ja tantsupeo «Võta aigu» lavastusmeeskond Foto: Võrumaa arenduskeskus

Kubija võõrustab kaht suurt rahvapidu

Võrumaal Kubija laululaval tuleb mais kaks suur rahvapidu.

20. mail peetava Võrumaa laulu- ja tantsupeo «Võta aigu» pealavastaja on Tea Kõrs ning muusikajuht Signe Rõõmus. Rõhk on maakonna kahel kultuuriruumil. Seto kultuuriploki lavastab Piret Torm-Kriis ning folklooriploki eest hoolitsevad tantsujuhid Kadri Mähar ja Inga Leelanss. Külla tulevad ka kollektiivid Põlva-, Tartu- ja Harjumaalt. Esineb üle 2000 osaleja.

Orkestreid juhendab José Antonio Page Ramírez. Koore saadab Riivo Jõgi kokku pandud saateansambel. Peo korraldab Võrumaa arenduskeskus.

28. mail astub aga Lõuna-Eesti memme-taadi rahvapeol «Metsast merele» üles 83 laulu-, muusika- ja tantsukollektiivi ligi 880 esinejaga Võru-, Põlva-, Valga- ja Viljandimaalt. Peo loomingulisesse meeskonda kuuluvad Riina Kööts, Ere Kungla-Jalajas, Erja Arop, Endla Kersman, Silvi Jansons, Maie Pau, Marika Vaher ja Anu Tamm, tehnilist tuge pakuvad Toomas Jalajas ja Kristi Vals. LEPM

Konkursil tunnustati lustilisi mänge

Käsitöötoodete konkursil «Latsõlik ja lustilinõ» sai peapreemia Helve Alla töö «Tähed ja tähetegelased», mis on tähtede ja värvide õppimise mäng väikelastele. Vildiloomi saab kasutada ka koduses nukuteatris ja jutuvestmisel.

MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü korraldatud konkursil said preemia veel kaks uue väljanägemise saanud hästituntud mängu. Heli Viksi «Tamkaplats» on kabe, mille nupud on nööbid ja mängulaua aset täidab kabelauamustriline linik. Tiina Bahmatšev tegi aga kaasaskantava trips-traps-trulli, mille mänguväljak on tikitud rõiva peale ja nuppude ülesandeid täidavad kettad, millel arhailise tikandiga riie.

Noorele «vallalidsõ pää ja virga käegä» loojale välja pandud eripreemia sai 13-aastane Tambet Lastik. Tema tegi vanaema juhendamisel luua, mille varrel on võrukeelne sõnum juhatusega kombeid hoida: luud tuleb ikka ukse ette panna, kui kodust ära lähed.

Kokku laekus üheksa tööd kaheksalt meistrilt. Neid hindasid Vastseliina käsitööühingu esindaja Margit Olesk, käsitöömeister ja ettevõtja Janika Solman, Vana-Võromaa muuseumide esindaja Margit Pensa, Võro instituudi esindaja ja keelepesa õpetaja Triin Toom ning Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ esindaja Vilve Oja. LEPM

Seminar tutvustab Antslat

Antsla kultuurikeskuses on 17. mail Eesti muinsuskaitse seltsi seminar «Antsla – väärtuslik Eesti väikelinn».

Selts korraldab ajaloo- ja muinsuskaitsepäevi nimetaja all «Väärtuslikud Eesti väikelinnad» 2011. aastast. Järge on ootamas veel 20 väikelinna, mis ei ole maakonnalinnad ja kus pole riigi kaitstavat muinsuskaitseala. LEPM

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles