Pesitsusrahu kaitseks on peatatud 12 raiet, üks Valgamaal

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Pesakast Võrumaa metsas.
Pesakast Võrumaa metsas. Foto: Arved Breidaks

Keskkonnaamet on 15. aprillist alates kontrollinud pesitsusrahu kaitseks 1119 kinnistut ning reageerinud 35 kaebusele. Peatatud on 12 raietööd, neist üks Valgamaal, teatas amet.

Keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra ütles, et kontrollide eesmärk on teavitada avalikkust ja metsaomanikke lindude pesitsusperioodist ning peatada vajadusel raie, et vältida pesade hävitamine ja kahjustamine või lindude pesitsemise häirimine.

«Kontrollide seniste tulemustega võib jääda rahule, sest rikkumisi on kontrollide hulka arvestades vähe. Valdav enamus metsameestest väldib pesitsusrahu aegset raiet, ligikaudu 60% metsateatistest on juba enne seda aega ellu viidud ning 40% jääb siis suve lõppu ja sügisesse,» rääkis Vakra.

Ta lisas, et pesitsusrahu kontrollid on planeeritud enamasti kaitsealadele. «Sellistes metsades, mis on kaitstavatest aladest väljaspool, kontrollime ennekõike linnuliigi rikaste tüübirühmade vanemaid puistusid, sest nendes on mõju metsalinnustikule suurim. Enamusel metsaomanikest on raieplaanid loodusega kooskõlas, näiteks looduskaitsealadel ei ole me tuvastanud ühtegi raietegevust,» ütles Vakra.

Praeguseks on keskkonnaamet teinud 12 raiete peatamise ettekirjutust. Läänemaal on ettekirjutusi tehtud 3, Harjumaal 3, Viljandimaal 2, Jõgevamaal 1, Saaremaal 1, Raplamaal 1 ja Valgamaal 1. Kokku on sel aastal laekunud 35 metsaraietel pesitsusrahuga seotud kaebust.

Keskkonnaameti inspektorid on leidnud paikvaatlustel kolm kaitsealust liiki – teise kaitsekategooriasse kuuluva kanakulli ning kolmandasse kaitsekategooriasse kuuluvad väike-kirjurähni ja hiireviu.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles