Militaarspreivärv tõi Võru poistele parima õpilasfirma tiitli

LEPM
Copy
Võru poiste MilSpray pälvis Eesti parima õpilasfirma tiitli. Nüüd ootab neid ees reis Türki. Fotol vasakult: juhendaja Kaia Tamm, tiimiliikmed Reio Metsla, Robin Laiv, Tair Linnas.
Võru poiste MilSpray pälvis Eesti parima õpilasfirma tiitli. Nüüd ootab neid ees reis Türki. Fotol vasakult: juhendaja Kaia Tamm, tiimiliikmed Reio Metsla, Robin Laiv, Tair Linnas. Foto: Kretel Kuusk

Eesti parima õpilasfirma tiitli viisid sel aastal koju Võru gümnaasiumi 11. klassi õpilased Reio Metsla, Robin Laiv ja Tair Linnas õpilasfirmast MilSpray, mis tõi turule militaarspreivärvi, millele on oma heakskiidu andnud ka kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.

Õpilasfirma idee sündis militaarlaagris, kui tegevjuhil Tair Linnasel kulus tuubivärvidega näo maskeerimiseks liiga palju aega. «Mõtlesin, et selleks peab olema kiirem ja kasutuajasõbralikum viis ja nii tekkiski mõte panna praegu kaitseväes kasutusel olev tuubivärv pihustatavasse spreipudelisse,» ütles Linnas.

Militaarspreivärv MilSpray
Militaarspreivärv MilSpray Foto: Kretel Kuusk

Tootearendusprotsessis konsulteerisid noored keemikutega ning toote müümiseks tuli hankida mitmeid eri lubasid. Militaarvärvisprei koostisosad on nahasõbralikud ja neid on võrreldes tavapärase kaitsevärviga lihtsam nahalt eemaldada. Tulevikus on mõte lisada spreivärvile juurde ka sidruheinaõli, mis peaks töötama sääse- ja putukatõrjena.

Žüriiliikmete sõnul oli õpilasfirmade tase tänavu erakordselt kõrge ja oli mitmeid meeskondi, kes suudaks päris firmana jõuda paari aastaga miljoni käibega ettevõtteks. MilSpray puhul tõi žürii esile suurt potentsiaali teha tulevikus koostööd mitmete riikide ja riigiasutustega.

Eesti parim õpilasfirma esindab Eestit juulis Istanbulis toimuval Euroopa õpilasfirmade võistlusel. Eesti poistele lisaks jahib Euroopa parima õpilasfirma tiitlit rohkem kui 40 õpilasfirmat. «Eesti parima õpilasfirma tunnustus on loomulikult super ja loodame, et meil läheb ka eesootaval Euroopa võistlusel hästi,» sõnas Linnas.

Teise koha ja Patendivolinike koja intellektuaalomandi eripreemia pälvis Tallinna 21. kooli õpilasfirma Mossy keskkonnasõbraliku filtriga õhupuhasti, mis pakub alternatiivi looduses mittelagunevatele HEPA-filtritega õhupuhastitele. Õpilasfirma innovaatiline toode jõudis sel aastal ka Negavati konkursil 10 parima idee ja Ajujahi konkursi 40 parima hulka. Mossy tiimiliikmed on Frederik Rossar, Eliise Lehtsaar, Gregor-Mattias Froš ja Marii Heleen Rannala.

Kolmanda koha noppis Tallinna reaalkooli õpilasfirma PELA ja nende eestikeelne seltskonnamäng «Mida MEEMI?!», mis koosneb igapäevaelu koomilisi situatsioone kirjeldavatest teksti- ja pildikaartidest, millel kohtame ka tuntud Eesti inimesi. Õpilasfirma on praeguseks müünud juba üle 500 seltskonnamängu. Mängu autoriteks on Patrik Roostfeldt, Alexandra Elo, Mihkel Ratassep ja Ants Erik Nõmper.

Rahva Lemmiku ja Profexpo «Parima toiduvaldkonna õpilasfirma» eripreemia pälvis Gustav Adolfi gümnaasiumi, Tallinna reaalkooli ja EBS gümnaasiumi õpilasfirma Marie ja nende käsitöö- ja kristallpokaalid, mille kuju on inspireeritud Prantsusmaa kuninganna Marie Antoinette’i vasakust rinnast. Eesmärgiga innustada naisi tähistama elu ja võtma aega iseenda jaoks annetab õpilasfirma 10 protsenti kasumist vähiliidule.

Wise´i tiimitöö eriauhinna pälvis Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilasfirma Pakiline, mis valmistab diivanifirmade tootmisest üle jäänud kunstnahast esmaabikotte. Kõik õpilasfirma valikus olevad esmaabikotid on õmmelnud erivajadusega inimesed.

Manpoweri eriauhind «Ready for Work» läks Pirita majandusgümnaasiumi õpilasfirmale E-Light, mis toodab ühekordsetest e-sigareti kestadest taaslaetavaid taskulampe.

Ettevõtlusprogrammi Edu ja Tegu nutika probleemilahenduse eripreemia pälvis Luunja keskkooli õpilasfirma Digiabi, mis pakub elukogenud inimestele digiabiteenuseid ja digiringe.

UC Rent Eripreemia läks Tallinna Õismäe vene lütseumi õpilasfirmale Enigma, mis toodab varjuteatri efektidega lasteraamatuid ja varjuteatri komplekte.

Coca-Cola HBC Eesti «Kõige vastutustundlikuma õpilasfirma» ja E-kaubanduse liidu eripreemiad noppis Tallinna Lilleküla gümnaasiumi õpilasfirma HILK ja nende korduvtäidetavad deodorandid.

E-kaubanduse Liidu parimaa e-poe auhind läks õpilasfirmale Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilasfirmale RUF, mis toodab taaskasutatud auto turvavöödest koerte kaelarihmasid ja trakse.

Parimaid õpilasfirmasid valiti sel aastal juba 28. korda. Õpilasfirma on JA Eesti ettevõtlusõppe programm, mille kaudu saavad noored reaalse ettevõtluskogemuse. Sel õppeaastal tegutses Eestis 412 õpilasfirmat ja 87 minifirmat rohkem kui 120 gümnaasiumis, kutse- ja põhikoolis. Eesti parim õpilasfirma 2023 võistlust toetavad SEB Pank, Edu ja Tegu ettevõtlusõppe programm, Tallinna linn ja Coca-Cola HBC. Eesti parima õpilasfirma riietab Euroopa võistluseks moodsaks ja stiilseks Kaubamaja.

Tagasi üles