P, 4.06.2023

Nursipalu kaitseühendus saatis Euroopale appihüüde

Lõuna-Eesti Postimees
Facebook Twitter
Comments 1
Võru inimkett Nursipalu polügooni laiendamise vastu eelmisel kuul.
Võru inimkett Nursipalu polügooni laiendamise vastu eelmisel kuul. Foto: Arved Breidaks

Meie Nursipalu MTÜ saatis üleskutse Euroopa Komisjoni õigusvolinikule, NATO peasekretärile ja Euroopa ajakirjanikele seoses demokraatia põhimõtteid ja kodanike põhiõigusi rikkuva protsessiga Nursipalus.

Sel nädalal saadetud kirjas kutsutakse üles Euroopa otsustajaid ja ajakirjanikke tegudele, et peatada ebademokraatlik, Euroopa Liidu õigusruumis lubamatu protsess Nursipalu harjutusvälja laiendamisel.

Meie Nursipalu MTÜ selgitas pressiteates, et Eesti valitsus tahab laiendada kiirkorras Nursipalu olemasolevat harjutusvälja senisest (3134 ha) kolm korda suuremaks ilma looduskeskkonna ja sotsiaal-majanduslikke mõjusid hindamata.

«Kuna Eesti seadusandlus seda ei võimalda, siis poliitilise kokkuleppe läbisurumiseks tahetakse muuta seadust. Praegu kohustab Eesti seadusandlus mõjusid hindama ja rahvast kaasama. Valitsus aga kavatseb muuta seadust nii, et demokraatlikku kaasamispraktikat ja mõjude hindamist saaks edaspidi täielikult vältida,» teatas Meie Nursipalu pressiteate vahendusel.

«Harjutusvälja laiendamisse ei ole kaasatud piirkonna kohalikke elanikke ega nende esindajaid, kuigi selle laiendamise alale on jäämas 21 kodu, inimesed peaksid oma kodudest ja maast loobuma. Neile lisaks peaksid 217 omanikku oma maa riigile müüma. 2 km piiranguvööndisse jääks kokku 450 kodu. 2,5 km kaugusele laiendatava harjutusvälja piirist jääb Võru linn ja maakonnahaigla,» teatas ühendus. «Euroopa mastaabis võib selle kohta öelda, et militaarala trügib Võru linna osaks. Sihtmärgialasid võimsatele relvadele tahetakse teha looduskaitseliselt ja kultuuriliselt rikkale põlistalude maale. Igal pool mujal Euroopas oleks selline mõttesuund mõeldamatu.»

Meie Nursipalu teatel on vastuvõetamatu, et suuremahulist, elukeskkonda ja üle 30 000 inimest otseselt mõjutava militaarse ala laiendamist tahab valitsus läbi suruda kiirkorras ilma igasuguste mõjuanalüüsideta ja inimestega arvestamata.

«Meie Nursipalu MTÜ kutsub Euroopa otsustajaid ja ajakirjanikke appi peatama poliitilisest survest tulenev arulage plaan,» lisas ühendus.

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles