P, 24.09.2023

GALERII ⟩ Kaheksas Nipernaadi auhind leidis Valgas omaniku

Arvo Meeks
, fotograaf
Facebook
Comments 1

Täna anti Valgas Säde pargis üle järjekordne August Gailiti nimeline novelliauhind. Sedapuhku sai selle Katariina Libe.

Auhinna tõi Katariina Libele novell "Enesetapja". Teos võlus žüriid musta huumori ja meisterliku sõnakasutusega.

Žürii tööd juhtinud kirjandusteadlase, õpetaja ja kirjanik Jaanus Vaiksoo hinnangul on "Enesetapja" suurepärane klassikalise novelli näide: napp stiil, täpne sõnastus; lugu, mis lõpeb puändiga. Sümpaatselt mõjub tema sõnul ka autori must huumor ja eluterve ellusuhtumine. "Kriitiline Gailit oleks novelli kindlasti nautinud," vahendas Vaiksoo sõnu oma kodulehel Valga keskraamatukogu.

Jaanus Vaiksoo ei saanud tulla Valka auhinda üle andma, kuid tema sõnavõtu ja õnnitluse luges ette žürii liige Tiina Lall.

Žürisse kuulusidki peale Jaanus Vaiksoo veel Valga vallavalitsuse esindajana Tiina Lall, keskraamatukogu lugejate esindajana Endla Schasmin, MTÜ August Gailiti Sünnikodu Selts esindajana Heili Kalbri ja Valga keskraamatukogu direktor Triinu Rätsepp.

Auhinnaks sai Libe Valgas Säde pargis kõrguva Nipernaadi kuju koopia. Kuju looja Jaak Soans esines tänavusel auhinna üleandmisel loenguga “Skulpturaalsed jalajäljed Valgas”. Skulptor rääkis muuhulgas põgusalt nii Säde pargis asuva Nipernaadi kui ka selle vähendatud koopia valmimisest ja skulptuurist üldisemalt.

Pärimusmuusik Koidu Ahk pakkus kuulamiseks tuntud lugusid ja ka omaloomingut akordionil. Emotsionaalselt võeti vastu filmist Nipernaadi tuntud Ernst Enno sõnade ja Eduard Tubina viisiga "Rändaja õhtulaul".

August Gailiti nimeline novelliauhind määratakse alates 2009. aastast kord kahe aasta jooksul eesti autorile kõige gailitlikuma novelli (kas fantaasiarikkus, seiklushimulised romantilised tegelased, maaliline kujutamislaad või lüüriline alatoon) eest. Auhinda annab välja Valga vallavalitsus koostöös Valga keskraamatukoguga.

Nominendid selguvad rahvahääletusel, võitja valib välja viieliikmeline žürii.

Varasemad novelliauhinna laureaadid on olnud Valdur Mikita, Mehis Heinsaar, Kärt Hellerma, Ervin Õunapuu, Maimu Berg, Armin Kõomägi ja Lauri Sommer.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles