Hansaliinid paneb Lõuna-Eestis sõitma rohediislit kasutavad bussid

LEPM
Copy
Hansaliinid Tartu maakonna bussid.
Hansaliinid Tartu maakonna bussid. Foto: Hansa Bussiliinid

Hansa Bussiliinid toob laupäevast alates Tartu maakonnaliinidele 63 uut taastuvdiislil sõitvat Iveco bussi ning asub teenindama 321 liini, millega lisandub 12 000 liinikilomeetrit päevas.

Bussides võetakse kasutusele 100-protsendiline HVO ehk sünteetiline diisel, mis on talvel kasutatav kuni 32-kraadise pakasega, säilimiskindel ning võimaldab bussifirmal teenindada maakonnatransporti keskmiselt 90 protsenti väiksema keskkonnaheitega.

"Uuele kütusele üle minnes tunnevad Tartu maakonna ühistranspordiga sõitjad erinevuse ära selle järgi, et bussi peale minnes ei ole enam tunda kütuselõhna, sest taastuvdiisel on lõhnatu," ütles Neste Eesti turundusjuht Risto Sülluste. "Erinevalt fossiilsest diislist, mida toodetakse naftast ning mille kasutamine paiskab õhku üha uut süsinikku, on taastuvdiisel Neste MY täielikult naftavaba ning toodetud 100 protsenti jäätmetest ja jääkidest. Kütuse tootmisel kasutatakse erinevaid toiduainetööstuse jäätmeid ja jääke mida muu tööstus ei vaja, suunates nad jäätmejaamade asemel taaskasutusse ja ümbertöötlusesse."

Liinide kaugemad alguspunktid on Jõgeva, Puurmani, Kallaste, Peipsiääre, Mehikoorma, Põltsamaa, Rannu, Rõngu ja Otepää, mistõttu on jätkuvalt oodatud liituma bussijuhid ka kaugemalt.

Kõik bussid on ettevõtte sõnul varustatud kaasaaegsete turva- ja teavitussüsteemidega ning bussidesse on mugav siseneda ka ratastooli ja lapsekäruga, mis muudab maakonna ühistranspordi oluliselt kvaliteetsemaks.

Tartumaa Ühistranspordikeskuse juhataja Maikl Aunapuu sõnul on hea uuendus jalgrattahoidja kasutuselevõtt mõnedel pikematel liinidel, mille tulemusel saab sõitja jalgratta bussisõidule kaasa võtta ja sihtkohas sellega edasi liikuda. Jalgrattahoidja olemasolu märgitakse lähitulevikus vastavate liinide sõiduplaanidesse ning huvilistele luuakse võimalus rattakoha eelnevaks broneerimiseks.

"Tartumaa Ühistranspordikeskusel on hea meel tervitada uut koostööpartnerit ning saata bussid teele ajakohastatud sõiduplaanidega," märkis Aunapuu. "Alates 1. juulist lisandub Tartumaale täiesti uusi bussipeatusi ning teenindama hakatakse ka mõnda sellist piirkonda, kus ühistransport seni puudus – näiteks Laeva-Tabivere vahelised otseühendused. Samuti on lisatud uusi ühendusi erinevatele suundadele väljumiste tihendamiseks – näiteks Koosa, Alatskivi, Maarja-Magdaleena suunas. Nädalavahetustel pakume tartlastele uut võimalust külastada liinibussiga Elistvere loomaparki."

Investeeringu maht on 10 miljonit eurot ning ettevõtte liinimaht kasvab käesoleva lepinguga 4,4 miljonit liinikilomeetrit aastas.

Hansa Bussiliinid AS korraldab siseriiklikke avalikke ja kommertsliinivedusid ning tellimus- ja töötajate regulaarvedusid Hansaliinide kaubamärgi all. Ettevõte kuulub Hansabussi kontserni, mis korraldab bussitransporti Eestis ja Lätis. Kontsernis töötab orienteeruvalt 600 inimest.

Tagasi üles