Seto Kostipäiv avab 20 kodukohvikut

LEPM
Copy
MTÜ Seto Küük juhatuse liige ning tegevjuht Ülle Pärnoja (vasakul) ja Mikitamäe vanas koolimajas tegutseva kodukohviku eestvedaja Inara Luigas.
MTÜ Seto Küük juhatuse liige ning tegevjuht Ülle Pärnoja (vasakul) ja Mikitamäe vanas koolimajas tegutseva kodukohviku eestvedaja Inara Luigas. Foto: Terje Atonen

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames toimub laupäeval ja pühapäeval Seto Kostipäiv, mil avanevad külalistele 20 kodukohviku uksed, teiste seas esmakordselt ka Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepa pop-up kohvik Ilmaveere Makuss Elo.

Kostipäeva eesmärk on tutvustada seto kööki ja Setomaa toorainest valmistatud koduseid hõrgutisi, ettevõtmise tänavuseks põhiteemaks on valitud mahe mustsõstar.

Piiriveere Liidri tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi tiimi liige Endla Mitt ütles, et Seto Kostipäiv saab tänu kultuuripealinnale hoogu juurde. „Pika traditsiooniga Seto Kostipäiv on aastatega kujunenud üheks magnetiks, mis tõmbab huvilisi suviti tutvuma Setomaa eluolu ja selle kandi erilise köögikunstiga. Tänu kultuuripealinna kogukonnaprogrammile laiendab kostipäev oma ettevõtmist ning korraldab seto kööki tutvustavaid tegevusi ka pärast traditsioonilist kostipäeva nädalavahetust,“ rääkis Mitt.

MTÜ Seto Küük juhatuse liige ja tegevjuht Ülle Pärnoja lausus, et Seto Kostipäiv plaanib tutvustada seto köögi eripära laiemalt ka olulistel kalendripühadel, näiteks maaselitsa ja seto lihavõtete ajal. “Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames pöörame suuremat tähelepanu ka koostöö innustamisele kohalike kohvikute ja toidutootjate vahel,“ selgitas Pärnoja. „Kuna Setomaa on kujunenud mahetootmise üheks eestkõnelejaks ning mahe mustsõstar on väärtuslik mari, mida kasvatatakse meie kandis palju koduaedades ja ka suurematel põldudel, otsustasime tänavu võtta Seto Kostipäivä põhiteemaks just mustsõstrast valmistatud toidud, nii magusad kui ka soolased.“

Seto Kostipäiv toimub 12.-13. augustil ja selle raames avavad uksed 20 kodukohvikut üle Setomaa. Teiste seas saab põnevaid maitseid mekkida esmakordselt avatavas Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepa pop-up kohvikus Ilmaveere Makuss Elo, aga Rikka Ivvani Man võib minna küla peale tuurile Merca eestvedamisel. Sündmuse põhipäeval ehk laupäeval on kohvikud avatud kell 11-22. Järelpeopäeval ehk perapütüpääväl 13. augustil oodatakse külalisi kell 11-15. Kohvik ObiNizza Üülokaal on laupäeval avatud keskööni. Lisaks toimub kostipäeva ajal mitmeid muid tegevusi, loenguid ja õpitubasid.

Tänavuse Seto Kostipäivä täpsema kava leiab MTÜ Seto Küük kodulehelt.

Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja 2024. aastal ühtekokku 20 projekti mitmekümne väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles