Päevatoimetaja:
Arved Breidaks
766 3888
Saada vihje

Kaks Valgamaa noort näitlesid suvel Vanemuise laval

Vanemuise Kollase Kassi suvekooli tänavused näitlejad laval.
Vanemuise Kollase Kassi suvekooli tänavused näitlejad laval. Foto: Imbi Mälk

Augustis Tartus korraldatud Vanemuise Kollase Kassi suvekoolist võtsid osa ka kaks näitlemisega tegelevat noort Valgamaalt. Suvekoolis kogetu süvendas mõlema teatripisikut ning andis sõbrad kogu eluks.

Hanna-Liisa Starke (18) on sügisest Tõrva gümnaasiumi abiturient, kes hakkab juhendama ka Tõrva Hingevärvide näitetrupi algklassirühma ning alustab kooli kõrvalt õpinguid Tartus tegutsevas Jakobi Mäe teatristuudios. Teatriga on neiu terve elu jooksul kokku puutunud nii saalis publikuna kui laval näitlejana ja võistelnud üleriigilisel kooliteatrite festivalil lausa kaks korda.

Ülemeelik tüdruk

Varasem kokkupuude algas lasteaias, kui Hanna-Liisa oli veel väga pisike ning enda sõnul ülemeelik. «Aga võib-olla seda ülemeelikust ongi teatris vaja,» nendib ta ja meenutab, kuidas vanemad teda juba väiksena pidevalt teatrisse viisid.

Põhikoolis osales Hanna-Liisa sõnakunstiringis ning liikus edasi Hingevärvide näitetruppi, mille liige ta on olnud juba viis aastat. Lisaks kuulus ta kaks aastat Valgas tegutsevasse Kungla muusikalitruppi.

«Ma arvan, et igale lapsele peaks tutvustama, mis on teater ja kui palju mänguvõimalusi seal on,» leiab abiturient ning lisab, et kui ta oma juhendatava algklassirühmaga lavale ka ei jõua, siis saab neile kas või teatri võlu ja teatrimänge õpetada.

Kollase Kassi suvekooli katsetele läks Hanna-Liisa kevadel esimest korda. Ja sooritas need kohe edukalt.

Laura-Liis Saks, suvekoolis osaleja

«Katsetele minnes olin närvis, kas mul tuleb ikka kõik nii välja, nagu plaaninud olin.»

Laura-Liis Saks (17) on pärit Valgast ja muusikaga tegelenud terve elu. Teatriga on ta tihedamalt kokku puutunud viimase aasta jooksul Kungla muusikalitrupis näideldes. Vanemuise Kollase Kassi suvekooli katsetel oli neiu juba varem käinud, seega teadis, mis teda seal ees ootab.

«Katsetele minnes olin närvis, kas mul tuleb ikka kõik nii välja, nagu plaaninud olin,» meenutab Laura-Liis ja lisab, et sellegipoolest kadus ruumi sisse astudes pinge ära ning ta tundis end katsetel täiesti vabalt.

«Kõigepealt pidi internetis justkui registreerima ja küsimustele vastama ning siis kutsuti katsetele,» kirjeldab Hanna-Liisa kandideerimisprotsessi. Laura-Liis lisab, et nad pidid katsetel lugema luuletust ja proosapala ning seda lasti neil ka joostes teha. «Lisaks saime näidata, milles me veel andekad oleme, seega sain laulda,» sõnab neiu.

Kollase Kassi suvekool tegutses Vanemuise väikeses majas ning kestis kümme päeva, mille sisse mahtusid nii ajurünnak kui prooviperiood, sest valmis lavastust seal noortele ette ei antud. «Kui teatris läheb muidu kaks kuud või isegi rohkem, et proove teha ja kõike lihvida, siis meil oli vaja kümne päevaga kogu tükk välja mõelda ja selgeks õppida,» sõnab Hanna-Liisa.

Valgast pärit Laura-Liis Saks on kogu elu tegelenud muusikaga.
Valgast pärit Laura-Liis Saks on kogu elu tegelenud muusikaga. Foto: Imbi Mälk

Etendus maailmapäästmisest

Laura-Liis lisab, et eriliseks tegi tüki nende enda panus. «Saime ise lavastuse loomises väga palju kaasa aidata: tegime mitmeid etüüde, kirjutasime oma mõtteid ja hiljem arutasime nende üle,» kirjeldab neiu. Viiendal päeval said nad kätte tekstiraamatud ja proovid võisid alata.

Hanna–Liisa sõnul oli võimalik nii lahe lavastus luua ka tänu sellele, et nende lavastaja, Musta Kasti näitleja Birgit Landberg seadis eesmärgiks kõigi näitlejate võrdsuse. «Kui sa oled juba lavale tulnud, siis teevad kõik ühise eesmärgi nimel ja ei olnud sellist asja, et keegi oleks peaosas ja teine kõrvalosas,» kirjeldab neiu.Ta lisab, et sellist taktikat kasutab ka Tõrva Hingevärvide näitetrupi juhendaja Romet Piller, kelle käe all on neiu juba aastaid näidelnud. «Kõik näitlejad on laval võrdsed, austavad teisi ja saavad tähelepanu, mis on noortele nii kasulik.»

Ühisloominguna tekkinud lavastus «Mine koju, «vanamees»!» rääkis maailmapäästmisest ja sellest, milline on noorte perspektiiv. «Prügisorteerimine, kliimasoojenemine, poliitika – ja see kõik humoorikas võtmes,» täpsustab Laura-Liis. Hanna-Liisa lisab, et noored teavad tegelikult palju rohkem, kui inimestele tundub, ning see kajastub lavastuses väga tugevalt.

Hanna-Liisa Starke, suvekoolis osaleja

«Ma arvan, et igale lapsele peaks tutvustama, mis on teater ja kui palju mänguvõimalusi seal on.»

Emotsioon sellest kogemusest on mõlemal neiul väga laes ning suur roll oli mängida ka tõsiasjal, et kokku tulnud seltskond klappis omavahel väga hästi.

«Inimesed olid vanuses 14–19 ehk seal oli nooremaid ja vanemaid, aga ei tekkinud tunnet, et päriselt oleks mingid vanusevahed,» kirjeldab Hanna-Liisa ja meenutab, kuidas nende grupp olevat olnud läbi aastate üks kõige lähedasemaid. Laura-Liis lisab, et peale etendust laiali minnes nuteti ja kallistati kõvasti. «Kõik need mängud pargis, õhtused koogisöömised, Vanemuise rõdul laulmised ja lavastuses olev koostöö jääb kogu eluks meelde.»

Hanna-Liisa Starke hakkab sügisest juhendama ka Tõrva Hingevärvide näitetrupi algklassirühma.
Hanna-Liisa Starke hakkab sügisest juhendama ka Tõrva Hingevärvide näitetrupi algklassirühma. Foto: Imbi Mälk

Rääkisid välja lisaetenduse

Kuigi Vanemuise Kollase Kassi suvekool on varem olnud ühekordne ettevõtmine selles mõttes, et tehakse üks esinemine, siis seekord said noored võimaluse etendust kaks korda laval mängida. Nüüdseks on kinnitatud veel kaks lisaetendust septembri keskel Tartus asuvas Sadamateatris.

«Oma suure tahtmise tõttu otsustasime, et vajame lisaetendust ja hakkasime selle sooviga meeskonda pommitama,» kirjeldab Hanna-Liisa.

Suvekooli eestvedaja Katrin Loonurm lõpuks murduski ning lubas uurida, kas oleks võimalik kuskil veel etendust mängida. Peagi selgus, et Sadamateater poleks etenduse mängimise ajal enam remondis ning seal oleks noortel veel kord võimalik seda kõike kogeda. «Ilmselt tuleb see sama äge, kui mitte ägedam,» sõnab Hanna-Liisa. Ta lisab, et tegelikult oli nende lavastaja esialgne idee etendust just Sadamateatris mängida, seega läheb kõik lõpuks algse plaani järgi.

Suvekool on jätnud mõlema noore hinge sügava jälje ning on neid palju muutnud. Laura-Liis sõnab, et sai sellest teekonnast väga palju inspiratsiooni. «Mul oli au olla nende inimestega sama lava peal ja kui ma peaksin seda ühe sõnaga kokku võtma, siis see sõna oleks «võimas». Kniks ja kummardus!»

«Noored pole midagi hukas,» nendib Hanna-Liisa lõpetuseks. «Teater ühendab neist nii paljusid.»

SUVEKOOL

Suvekooli lavastaja oli tänavu Birgit Landberg.
Suvekooli lavastaja oli tänavu Birgit Landberg. Foto: Imbi Mälk

Kollase Kassi suvekool on mõeldud keskmisele ja vanemale kooliastmele ning see on toimunud juba 2010. aastast. Varem on suvekoolis valminud draamalavastused, muusikalid ja ooper.

Sel aastal võttis suvekoolist osa 24 noort näitlejat üle kogu Eesti ning lavastaja oli Birgit Landberg.

Kommentaarid
Tagasi üles