Festivali esimese päeva tegevused on suunatud Rõuge valla haridusasutustele, muu hulgas leiab aset laste suvel kasvatatud aiasaaduste nunnunäitus.
Festivali põhipäev on laupäev, 9. september, mil Rõuge Ööbikuorus algab programm kell 9 ja lõpeb kell 16, mahutades harivaid loenguid, põnevaid arutelusid ja praktilisi töötubasid, laadamelu ja ehedat kultuuriprogrammi.
Päeva vältel saab kuulda ja õppida kompostimisest, mullast, jäätmetest, kliimast, kestlikust põllundusest, segaviljelusest, kaunviljadest, seemnetest, permakultuurist ja isegi Jaapani hapendamiskunstist. Lastenurgas saab tutvust teha ponide, kitsede ja hanedega. Päeva lõpetab paneelarutelu „Kuidas avalikus toitlustuses edendada kohaliku mahetooraine kasutamist?“ Loengud ja kultuuriprogramm on kõigile tasuta, töötubades osalemine maksab 5 eurot.
Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi meeskonna liige Kerli Kanger ütles, et Rõuge kogukonnafestival on eelkõige kohaliku toidu pidupäev. „Intensiivpõllunduse mõjude teadvustamine ning suurema tasakaalu leidmine inimese vajaduste ja looduse taluvuspiiri vahel ongi Rõuge kogukonnafestivali arutelude üheks läbivaks teemaks. Praktilised töötoad annavad aga häid nippe, kuidas saame end varustada tervisliku toiduga, vähendades samas toidutootmisega kaasnevat keskkonnakoormust ja jalajälge.“
Rõuge valla arendusnõunik ja kogukonnafestivali üks korraldajaid Rutt Riitsaar märkis, et suurt tähelepanu on pööratud kogukonna kaasamisele. „Kogukonnafestival erineb tavapärastest toidusündmustest just selle poolest, et oleme ettevõtmisse kaasanud kogukonda, teadlasi, kogenud praktikuid ja eri valdkondade koostööpartnereid, samuti pöörame eraldi tähelepanu laste toidu- ja keskkonnaalase teadlikkuse suurendamisele.“
Keskkonnasõbralik lähenemine
Eestvedajate sõnul on festival keskkonnasõbralik alates turundusest kuni kohapealse jäätmekäitluse ja meeskonna toitlustuseni.