Päevatoimetaja:
Arved Breidaks
Saada vihje

Iluteenuste valdkond on Eestis vähe reguleeritud

Küüned nõuavad hoolt. Vale hooldus võib need aga sootuks ära rikkuda. Foto on illustratiivne.
Küüned nõuavad hoolt. Vale hooldus võib need aga sootuks ära rikkuda. Foto on illustratiivne. Foto: Urmas Luik

Iluteenuseid ostes tasub läbi viia põhjalik eeltöö, sest kogemuse või kvalifikatsiooni puudumine võib viia tüsistuste riskini, ebakvaliteetse tulemuseni ja halvimal juhul ka pöördumatute tervisekahjustusteni. Sestap tasub kontrollida teenindaja tausta.

Valdkonnas kasutatavad tooted, protseduurid ja teenused eeldavad iluteenindajalt põhjalikke teadmisi füsioloogiast, anatoomiast, mikrobioloogiast, aktiivainetest ja kosmeetilisest keemiast. Paraku ei ole nende teadmiste omandamine praegu seadusega nõutav.

Vigastused kerged tekkima

Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Olga Gurjanova sõnul on valdkond Eestis liiga vähe reguleeritud. «Reeglid keskenduvad peamiselt ruumidele ja hügieenile. Ilusalongi võivad aga avada kõik, kes seda soovivad, pole vaja eraldi luba ega kooskõlastust,» selgitas ta ja lisas, et iluteenuse osutajal ei pea olema ka kutsetunnistust.

Ka Eesti Kosmeetikute Liidu kutsekomisjoni liige Angela Anton tõdes, et iluteenuseid võivad Eestis pakkuda kõik ning koolitajadki on tihti vähese kogemusega. «Inimene võib alustada teenusepakkumist juba pärast kahepäevase koolituse läbimist,» nentis Anton.

«Seetõttu on turul palju teenusepakkujaid, kellel pole vajalikke oskusi ega kogemusi. Lisaks levib iluteenindajate ja nende koolitajate seas rohkelt valeinfot ja müüte, mis võivad kliendile kahju tekitada.»

Näiteks võib oskamatu geellakkide ja aparaadi kasutamine kaasa tuua allergiaid ning küüsi vigastada.

«Väga palju esineb juhtumeid, kus küünetehnik kasutab teadmatusest sobimatuid puuriotsikud või on masina seadistus vale ja küüneplaat viilitakse liiga õhukeseks. On teada juhtumeid, kus seetõttu tekib küüneplaati lausa auk. Kui aga nahavalli liiga jõuliselt töödelda, tekitab see viga küünejuurele, mille tagajärjel võib klient pöördumatuid kahjustusi saada,» selgitas ta.

Gurjanova sõnul tuleb tarbijal teha põhjalik eeltöö, et valitud teenus oleks turvaline ja teenindaja oskused vastaksid ootustele. Selleks tasub tutvuda protseduuri võimalike ohtude ja tüsistustega, uurida salongi ja iluteenindaja tausta.

Info kutseregistris

«Kindlasti tasub kontrollida teenuse pakkuja kvalifikatsiooni kutseregistrist ja uurida teenuse osutajalt tema kogemuste kohta: kaua ta on valdkonnas töötanud, millal käis viimati koolitusel ja milline on klientide tagasiside,» selgitas Gurjanova. Lisaks on oluline, et iluteenindaja kasutaks puhtaid töövahendeid, puhastaks käsi ja tööpindu ning kannaks vajalikke isikukaitsevahendeid.

Uuele protseduurile minnes tuleb teenuse osutajat teavitada varem tehtud protseduuridest. Gurjanova sõnul on see oluline, sest eri protseduuridel kasutatavad tooted ei pruugi omavahel sobida. «Samuti võivad varasemad protseduurid mõjutada uue tulemuslikkust,» lisas ta.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles