L, 9.12.2023

Toomas Koitmäe: pahatahtlikku omakasu ei tohi sallida

Toomas Koitmäe
, Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör
Copy
Toomas Koitmäe
Toomas Koitmäe Foto: Jakob Juksaar

Tartu ringkonnakohtu hiljutine otsus endiste Sangaste ja Otepää vallajuhtide kriminaalasjas on mitmes mõttes oluline. See tuletab omavalitsusjuhtidele kõikjal meelde, et nüüdisaja Eestis ei ole kohta kuritahtlikule rahva raha kasutamisele.

Olgu alustuseks öeldud, et see kohtuotsus ei ole jõustunud ja seega pole kunagised vallajuhid ka lõplikult süüdi mõistetud. Küll aga annab seesugune lahend juba praegu vaieldamatu signaali kohalikele omavalitsustele ja ühiskonnale laiemalt: maksumaksja raha väärkasutamisele ei ole õigustust ja sellele järgneb ühemõtteline hukkamõist ja karistus.

Oleme harjunud sellega, kuidas juhtivale (avalikule) ametikohale saades rõhutatakse alandlikult vastutust, mis selle positsiooniga kaasneb. See vastutus aga jääb pahatihti edasises töös teisejärguliseks, parimal juhul juhti kas umbusaldatakse või teda ei valita enam ametisse tagasi. Igapäevane mõju kohalikus elus on seevastu hindamatu, sest omavalitsuse hästi või halvasti juhtimine on kohalikule kogukonnale piltlikult öeldes elu ja surma küsimus. Eriti väiksemates omavalitsustes.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles