N, 7.12.2023

Valgamaal alustab kodanikuhariduse teemaline õpiring

LEPM
Copy
Valgamaa kogukonnaringe veab Lüllemäe Kultuurimaja juhataja Ene Kaas
Valgamaa kogukonnaringe veab Lüllemäe Kultuurimaja juhataja Ene Kaas Foto: Erakogu

Lüllemäe Rahvaõpistu käivitab selle nädala lõpust kaks kuud kestvad kogukonnaringid, mis keskenduvad erinevatele kodanikuks olemise aspektidele. Tegu on üle-riigilise projektiga, kus kogukonnaringide ellukutsumiseks kasutatakse Põhjamaades populaarset õpiringi meetodit.

«Kutsume valgamaalasi ja iseäranis Lüllemäe kandi inimesi arutlema selle üle, mida annab aktiivseks kodanikuks olemine ja mismoodi saavad nemad kaasa rääkida kohaliku elu kujundamisel. Teeme seda Põhjamaades populaarse õpiringi meetodil, mis on üks kaasavamaid aruteluvorme,» ütleb Valgamaa kogukonnaringi eestvedaja Ene Kaas.

Kogukonnaringid «Kodanikuks olemise ABC» alustavad Lüllemäe Rahvaõpistus eeloleval pühapäeval, 8. oktoobril kell 11.00. Kodanikuhariduse teemaline õpiring on osalejatele tasuta. Ringi eestvedajateks on Lüllemäe Kultuurimaja juhataja Ene Kaas ja värske kogukonnaliige Kai Pata.

Kogukonnaringis õpitakse läbi arutelude, kuidas paremini teostada oma õigusi ja kohustusi kodanikuna ning võtta valimistel läbimõeldumaid seisukohti. Õpiringis osalejad muutuvad teadlikumaks ka sellest, mis on riigi ja mis omavalitsuse vastutusala ning kuidas kogukondlikele probleemidele ja väljakutsetele lahendusi leida. Õpiringi metoodika on väga levinud Põhjamaades, kus seda kasutatakse demokraatia arengu toetamiseks läbi vaba- ja kodanikuhariduse.

Ene Kaas ütleb, et kogukonnaring annab selles osalejatele võimaluse tutvuda teiste kogukonnaliikmetega ja omandada oskusi, mis võimaldavad neil aktiivsemalt panustada ühiskonda, teadvustada paremini, mismoodi saavad nad ise luua hästi toimivaid kogukondi ning rääkida kaasa nii Lüllemäe piirkonna kui Valgamaa arengus.

«Lüllemäe kogukonnaringis otsime koos lahendust meie kogukonnas olulistele kitsaskohtadele. Oleme külla kutsunud erinevaid piirkonna eestvedajaid-poliitikuid, kes aitavad luua visioone ja leida lahendusi,» lisas Kai Pata. Esimesel kohtumisel pannakse paika, millise probleemi lahenduse nimel saaksid osalejad ühiselt kogukonnana tegutseda, kaasates arutelusse nii noori kui ka vanu.

Kodanikuhariduse teemalised õpiringid toimuvad Lüllemäe Rahvaõpistu ruumides Lüllemäe Kultuurimaja 2. korrusel, aadressil Kirikumõisa tee 5, Lüllemäe kuuel korral (08.10, 22.10, 29.10, 05.11, 19.11 ja 26.11) algusega kell 11.00. Õppekava kogumaht on 16 akadeemilist tundi. Õpiringides osalejatele väljastatakse soovi korral ka rahvaülikooli tõend.

Sarnaseid kogukonnaringe viiakse 2023. aasta jooksul läbi 15 maakonnas üle Eesti. Need toimuvad Eesti Rahvaülikoolide Liidu projekti «Kodanikuks olemise ABC» raames. Projekti rahastab Norra Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles