/nginx/o/2023/11/03/15697353t1h39cf.jpg)
Paljud koolijuhid ja omavalitsused said esmaspäeval kätte õpetajate streigiteate, kuid mis täpsemalt reede hommikul koolides ja lasteaedades aset leiab või toimumata jääb, on esialgu veel ähmane.
Valdade ja linnade dokumendiregistritesse ilmusid esmaspäeval ridamisi teatisi, kus nii koolide kui lasteaedade streigijuhid andsid teada reedel toimuvast hoiatusstreigist. Lisaks neile on streigi toimumisest kohalikke omavalitsusi teavitanud ka haridustöötajate liit.
Edastatud teate kohaselt toimub hoiatusstreik 10. novembril kell 8-9 koolieelsetes õppeasutustes ning kell 9-10 üldharidus- ja kutseõppeasutustes.
Kuidas tunnine hoiatusstreik lasteaedades ja koolides täpsemalt välja kujuneb, selle kohta esmaspäeva pärastlõunal palju teada ei olnud.
«Praegu pole see selge,» ütles Võru Kreutzwaldi kooli direktor Taavi Karu. «Täna on ametlikult ära teavitatud, et streik toimub. See, kuidas omavalitsus ja koolid käituvad, on homse-ülehomse päeva kokkuleppe teema.»
Vanemate jaoks on esmane küsimus, kas reede hommikul lapsi lasteaedades ja koolides vastu võetakse või tuleb nad sinna viia pärast streigitunni lõppu? Haridustöötajate liidu soovitusel tuleks õpilaste heaolu ja turvalisuse huvides haridusasutustel alustada reedel tööd hiljem, pärast hoiatusstreigi lõppu.
«Minu peamine mure on selles, et lapsed oleksid hoitud,» ütles Võru Gümnaasiumi direktor Karmo Kurvits. Täpsemaid andmeid, kuidas hoiatusstreigi ajal koolis saavad asjad korraldatud, ei olnud tal esmaspäeval varnast võtta.
Võru abivallavanem Piret Otsatalu märkis teisipäeval, et reedel streigivad kõik valla kuus kooli ja kuus lasteaeda. «Osades koolides vaadatakse [streigitunni ajal] filme, tehakse iseseisvat tööd, ollakse õues,» selgitas ta.
Kahes lasteaias algab Otsatalu sõnul päev pärast streigitunni lõppu ning teistes võetakse lapsed hommikul vastu ja korraldatakse streigitunniks nende hoidmine.
Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses on direktor Eveli Kuklase andmeil hoiatusstreigiga ühinenud umbes kolmandik õpetajatest. «Kuna meil on 90-minutilised tunnid, siis 30 minutit on õpetaja olemas ja ülejäänud tunniks (s.t streigi ajaks) antakse õpilastele iseseisev töö,» selgitas Kuklane. «Seal, kus tarvis, on tugitöötajad abiks, aga meil on täiskasvanud õppijad ja eraldi valvureid neile ei ole vaja.»
Põlva Gümnaasiumis jääb teisipäevase seisuga hoiatusstreik toimumata, kuna riigikool ei ole selle kohta teadet saanud.
«Mis puudutab meie õpetajate streikimist, siis hetkeseisuga saan kinnitada, et meie majas õpetajate hulgast valitud streigijuht ei ole kavandatavast streigist teada andnud,» ütles Põlva Gümnaasiumi direktor Raul Kadaste. «Seetõttu ei oleks meie maja õpetajate streikimine seaduspärane, kuna kollektiivse töötüli lahendamise seadusest tulenev nõutav etteteatamistähtaeg on möödunud.»
Eesti Haridustöötajate Liit andis eelmisel nädalal teada, et kuna valitsus venitab palgaläbirääkimistega ega ole erinevalt õpetajatest pakkunud omalt poolt välja ühtki konkreetset plaani kokkuleppe täitmiseks, toimub 10. novembril Eestis õpetajate hoiatusstreik.