Tuntud lõunaeestlased astusid Keskerakonnast välja ja liituvad sotsidega

Copy
Keskerakonnast lahkunud liitusid sotsidega. Fotol Andre Hanimägi (vasakult), Jevgeni Ossonovski, Ester Karuse, Tanel Kiik, Lauri Läänemets, Jaak Aab.
Keskerakonnast lahkunud liitusid sotsidega. Fotol Andre Hanimägi (vasakult), Jevgeni Ossonovski, Ester Karuse, Tanel Kiik, Lauri Läänemets, Jaak Aab. Foto: Postimees

Keskerakonnast astusid sisepingete tõttu erakonnas reedel välja Tanel Kiik, Jaak Aab, Ester Karuse, Andre Hanimägi, Enn Eesmaa ja Kersti Sarapuu. Neist Kiik, Aab, Karuse ja Hanimägi liituvad Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga.

Reedel Keskerakonnast lahkumisest teatanud poliitikud märkisid, et Keskerakonnas puudub ühtne meeskond ning erakonna esimees Mihhail Kõlvart on paraku üldiselt poliitpildilt välja langenud.

Kiik märkis, et pärast Keskerakonna erakorralist kongressi ei olnud tal plaani erakonnast lahkuda, kuid see mõte küpses aegamööda. «Algul kutsusin üles inimesi erakonda jääma, kuid paraku on nüüd selgunud, et erakond ei ole hakanud ühtse meeskonnana tööle,» ütles Kiik.

Ta lisas, et erakonnast lahkujad ei ole kunagi Keskerakonna liidri Mihhail Kõlvarti puhul kasutanud rahvuskaarti ehk ei ole ette heitnud talle tema rahvust.

Samuti erakonnast lahkunud Valgamaalt pärit Jaak Aab märkis, et tema mõtted on sarnased Kiige omadele. «Juba enne erakonna kongressi oli näha, et üks seltskond torpedeeris teatud algatusi ja tahtis viia ellu oma mõtteid,» ütles Aab, lisades, et tegemist oli otsese võimuvõitlusega.

Keskerakonnast lahkunud riigikogu liikmed andsid pressikonverentsi.
Keskerakonnast lahkunud riigikogu liikmed andsid pressikonverentsi. Foto: Konstantin Sednev

Aab märkis, et Keskerakonnas pole ühtset meeskonda ning ka esimees on kahjuks «pildilt ära». «Ta on küll Tallinna linnapea, kuid teda ei võeta võrdsena teiste erakondade juhtidega, ka teie ei võta» ütles Aab, pöördudes meedia poole.

Aab lisas, et ka tema liitub sotsidega, kuna maailmavaade nendega on tal väga sarnane.

Erakonnast lahkunud Valgast pärit Ester Karuse märkis, et oli Keskerakonna liige 13 aastat. Lisaks maailmavaatele on tema sõnul väga oluline ka inimeste omavaheline klapp. «Ükskõik millises eluvaldkonnas tegutsedes on tähtis usk sellesse, mida teed ja paraku on minu usk viimaste kuude jooksul murenenud,» ütles Karuse, lisades, et ka tema liitub sotsiaaldemokraatidega. «Sotsid on kõige loogilisem alternatiiv, meie programmilised seisukohad kõige enam kattuvad. On see regionaalpoliitika, tervisega seotud küsimused, astmeline tulumaks, need on ka minule olulised teemad.»

Karuse luges pressikonverentsil ette ka horoskoobi, mis oli talle sarnast saatust ette ennustanud. «Olen Skorpini tähtkujust. Minule lubas üks tähetark, et Uraani ja Jupiteri liikumine aasta esimesel poolel tõotab edukat aega, kus võiks elus teha suuremaid muudatusi. Siduda end tööelus uue kollektiiviga või jätkata poliitikas uue strateegiaga.» 

Samuti erakonnast lahkunud Valgast pärit Andre Hanimägi märkis, et praegune samm on õiglane nii Keskerakonna suhtes kui ka lahkujate suhtes. «Poliitika on meeskonna töö ja kui see meeskond ei suuda ühiselt edasi minna ja pole päris sama laine peal, siis on õiglane teha otsus, mis on sobivaim,» ütles Hanimägi, lisades, et ka tema liitub sotsidega.

Hanimägi märkis, et korras riigi rahandus on oluline, kuid seda ei saa saavutada tingimata inimeste ja nõrgetame arvelt. «Minu seisukohtadel on sotsidega see sarnasus, millised võiksid olla õiglased maksud,» ütles Hanimägi, märkides, et ta ei ole oma lubadusi ja tõekspidamisi muutnud.

Samuti Keskerakonnast lahkunud Enn Eesmaa ütles, et ka tema mõtted käivad sama rada, nagu eelkõnelejad rääkisid. «Olen jõudnud arusaamisele, et minu südametunnistust ja eetilisi tõekspidamisi ei kujunda ühegi erakonna programm ja põhikiri. Seepärast ei ühine ma ühegi erakonnaga,» ütles Eesmaa, kinnitades, et riigikogust tal siiski lahkuda ei ole plaanis. «Kujundan oma seisukohad ja vajadusel hääletan iseseisvalt ja ei ole mõjutatud ühegi erakonna poolt.»

Ühtlasi lahkus Keskerakonnast Kersti Sarapuu, kes esialgu ühegi erakonnaga ei ühine.

Läänemets: liitujate toel kasvab sotsiaaldemokraatide roll ühiskondliku solidaarsuse ja võrdse arengu eest seismisel

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul avaldab Tanel Kiige, Jaak Aabi, Ester Karuse ning Andre Hanimägi liitumine sotsiaaldemokraatidega olulist mõju Eesti poliitikale. «Liitujate toel kasvab sotsiaaldemokraatide roll ühiskondliku solidaarsuse ja võrdse arengu eest seismisel,» kinnitas Läänemets.

Nüüd sotside ridades.
Nüüd sotside ridades. Foto: Madis Veltman

Tema sõnul näitavad nii valijate kindel toetus sotsiaaldemokraatidele kui uued liitujad, et Eesti poliitilisel maastikul on tarvis tasakaalustavat, tugeva keskklassi eest seisvat vasak-tsentristlikku jõudu - mõistuse häält, mis ei jaga paremerakondade kombel rahvast kulu- ja tuluinimesteks, vaid väärtustab kõiki meie ühiskonna liikmeid. «Aina selgemalt näeme, kuidas arengumaade maksutasemega ei saa pakkuda Põhjamaist heaoluriiki - vaeseid maksustades rikkaks ei saa ning teenuseid tõhusaks ei kärbi. Aga kõigi Eesti inimeste ja perede huvides on hoolivam, jõukam ja kaotajateta ühiskond. Sellepärast ongi siiralt hea meel, et sotsiaaldemokraatidega liituvad märkimisväärse ekspertiisiga tipp-poliitikud, kes kasvatavad jõuõlga toomaks Eesti poliitikasse mõjukaid muutusi,» sõnas Läänemets.

Tanel Kiik põhjendas ühinemist sotsiaaldemokraatide maailmavaate ja senise tegevusega. «Sotsiaaldemokraadid on seisnud solidaarse tervishoiu, inimeste toimetuleku ja õiglase maksusüsteemi eest nii koalitsioonis kui opositsioonis. Olen veendunud, et Eesti vajab tugevat Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda, et suudaksime mitte ainult sõnades vaid ka sisus Põhjamaade tasemele tõusta. Näen, et saan sotsiaaldemokraatide ridades kaitsta oma valijate huve ning neid põhimõtteid ja väärtusi, millest olen senini riigikogu töös ja varem valitsuse liikmena lähtunud,» ütles Kiik.

Uute liikmetega kasvab sotsiaaldemokraatide riigikogu fraktsioon 13 saadikuni. Liitujate kogemuse ja kompetentsi toel on sotsiaaldemokraatidest saanud vaieldamatult kaalukaim sotsiaalse ja regionaalse tasakaalu eest seisev jõud Eesti poliitikas. Näiteks on koos Tanel Kiige ja Jaak Aabiga nüüd erakonnas tervelt seitse sotsiaal- ja terviseministri kogemusega poliitikut.

«Sotsiaaldemokraatide poolt on uks lahti kõigile uutele liikmetele, kes jagavad meie maailmavaadet ning soovivad riigi või oma kodukoha tasandil panustada sellesse, et Eesti ühiskond oleks tervikuna paremini hoitud ja kõigile inimestele oleks tagatud võrdsemad võimalused,» lisas Läänemets.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles