Noored soovivad teenida keskmiselt 1899-eurost netopalka, kusjuures noorte palgaootused on teiste vanuserühmadega võrreldes tunduvalt kiiremini kerkinud, kasvades aastaga 18 protsenti, selgus CVKeskus.ee tööportaali ja Palgainfo Agentuuri tööturu-uuringust.
Noored soovivad uuringu järgi teenida 1899 eurot kätte (2)
Viis aastat tagasi soovisid 16–24-aastased noored teenida keskmiselt 1428 eurot kätte ning aasta tagasi 1614 eurot. Viimase aastaga on noorte palgaootus kerkinud aga tervelt 18 protsenti ehk kasvanud 1899 euroni.
Noorte palgaootuste kasv on kiirem kui teistel vanuserühmadel – näiteks 25–34-aastaste töövõtjate palgaootused on aastaga kerkinud kuus protsenti ja 35–44-aastastel seitse protsenti.
„Noored on soovitud palga küsimise osas teistest vanuserühmadest enesekindlamad,“ tõi uuringu tulemustest esile CVKeskus.ee tööportaali värbamisjuht Grete Adler ja lisas, et kui 17 protsenti töötajatest hindasid tõenäoliseks, et nad saavad peagi oma soovitud töötasu, siis noortest pidasid soovitud palga teenimist tõenäoliseks tervelt 31 protsenti.
Noorte mediaanpalgaootus, millest pooled soovivad rohkem ja pooled vähem teenida, on praegu 1800 eurot, mida on 300 euro võrra rohkem kui eelneval aastal ja 600 eurot enam kui viis aastat tagasi.
Keskmiselt teenivad noored hetkel 1364 eurot kätte. Seega jääb noorte soovitud palk reaalsusest 535 euro kaugusele, mis teeb palgasurveks 28 protsenti. Võrreldes eelmise aastaga pole käärid noorte ootuste ja reaalsuse vahel suuresti muutnud – kui aasta tagasi oli palgasurve 27 protsenti, siis nüüd on see 28 protsenti.
Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder lisas, et noored on palgatõusu osas optimistlikumad. „Tervelt 45 protsenti noortest arvasid, et nende põhipalk 2024. aasta esimesel poolaastal kasvab. Kõigi vanuserühmade lõikes prognoosisid endale palgatõusu umbes 30 protsenti vastajatest,“ selgitas Seeder.
Palgainfo Agentuur ja Eesti külastatuim tööportaal CVKeskus.ee korraldavad kaks korda aastas üle-eestilist tööturu- ja palgauuringut, mille käigus küsitletakse tööandjaid ja töövõtjaid. Küsitluses osales 8140 töövõtjat üle Eesti.