Võrumaa inimesed osalevad sõeluuringutel varasemast aktiivsemalt

LEPM
Copy
Võru tervisekeskuses toimetav pereõde Piret Haljend.
Võru tervisekeskuses toimetav pereõde Piret Haljend. Foto: Lota Vana / Võrumaa Arenduskeskus

Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta kindlas vanusegrupis naistele ja meestele rinna-, emakakaela- või jämesoolevähi varaseks avastamiseks. Võrreldes 2022. aastaga osalesid Võru maakonna inimesed sõeluuringus varasemast enam ületades Eesti keskmist hõlmatust.

Selleks, et sõeluuring täidaks oma eesmärgi, peaks osalema vähemalt 70 protsenti sihtrühmast. Kui 2022. aastal jäid Võru maakonnas kõik kolm sõeluuringut napilt alla eesmärgi piiri, siis 2023. aastal täitsid eesmärgi nii rinna-kui jämesoolevähi sõeluuring ning oluliselt kasvas ka emakakaelavähi sõeluuringu hõlmatus. Viimase kahe puhul oli kasv suisa 7 protsendipunkti.

Lõuna-Eesti Haigla ravijuhi Agnes Aarti sõnul on inimestel infot sõeluuringute kohta kindlasti rohkem kui varem, ent teavituskanalite rohkus nõuab ka detailsemat läbimõtlemist, mil viisil info inimesteni jõuaks. “Noored ei käi enam Facebookis, vanematel inimestel pole kõigil hea suhe internetiga erinevatel platvormidel,” nentis Aart. Ka uuringul osalemine ise on muutunud näiteks kodutestide võimaluse lisandumisega lihtsamaks ning see võib olla üks põhjustest, miks osalejate hulk on suurenenud. Endiselt näeb ta probleemi meeste uuringutel osalemises ning möönas, et mehed ei kipu end uurida laskma. “Õnneks, kui kõrval on aktiivne naine, siis tema mahitusel tulevad nad hea meelega uuringutele. Tõuget on vaja!” lisas ta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles