GALERII Kaks Siberis sündinud põlvalast kohtusid taas tänu äsja ilmunud raamatule

Mati Määrits
, reporter
Copy

Siberis sõjajärgsel ajal sündinud Maie Nõmm ja Lea Raag said üksnes tänu äsja ilmunud raamatule «Sunnitud sünnimaa. Siberi laste lood» teada, et on kaugel maal koos vanematega elanud lausa ühes külas.

«Saime alles laupäeval Eesti Rahva Muuseumis toimunud raamatuesitlusel teada, et oleme mõlemad täpselt samas külas elanud. Võtsin raamatu lahti ja näen – Maie perekonda käsitlevas artiklis minu ema pilt. Ka mu enda albumis on täpselt sama pilt,» rääkis Lea Raag.

Maie Nõmm teadis täpselt, et tema vanemad saadeti 1945. aasta 15. augustil Molotovi oblasti Osa rajooni Gorodoki alevisse, mis asub Kama jõe ääres. «Minu isa läks Tartu raudteejaamast ja ema Viljandist. Mõlemad olid Eestis elanud sakslased. 1945. aasta küüditamisest ju eriti räägita, aga minu vanemad meenutasid, et rongid olid pikad. Kui minu ema Viljandist viidi, oli ta alles üheksane. Tegelikult tuldi järele tema vanaemale Anna Pastrikule, aga kuna minu ema elas vanaema juures, siis võeti kõik. Minu isa oli Karl kaheteistkümnes ehk oma pere 12. laps. Vanemad lapsed olid juba abielus ning Siberisse saadeti ka nende pereliikmed – ka need, kes ei olnud sakslased.»

Tagasi üles