Kevad kasvatab vana pommi otsa komistamise ohtu

LEPM
Copy
Lennukipommid.
Lennukipommid. Foto: Lõuna päästekeskus

Kevad on täies jõus ja looduses agaramalt ringi liikuvad inimesed võivad metsas või maastikul kergesti mõne vana pommi otsa komistada. Lõhkekehi tuleb maa seest välja ka põllu- ja kaevetöödel. Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson kutsub üles tähelepanelikkusele ning lõhkekeha leidmise kahtlusel kohe helistama häirekeskuse numbril 112. Ise esemeid liigutada ei tohi!

Eelmine aasta oli Lõuna-Eesti pommigrupile suhteliselt rahulik. Demineerimissündmusi oli kokku 322, kokku tehti kahjutuks 1685 lõhkekeha, millest valdav osa II maailmasõja jäänukid. Inimesed plahvatuste tagajärjel ei hukkunud, kuid üks inimene vigastas ennast aastavahetuse pidustustel pürotehnikaga hooletult ümber käies.

Suurimatest leidudeks oli Tartus Raadil kaevetööde käigus leitud 250 kilone lennukipomm ja Võrumaal leitud neli 50 kilost ja 9 väiksemat lennukipommi (Lisatud pildid, autor Lõuna-Eesti pommigrupp). „Demineerijate jaoks ei ole erilisi ega tavalisi sündmusi, kõikidele väljakutsetele reageerime võrdse tähelepanuga,“ ütles Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson.

„Olgu selleks kahtlase eseme leidmine, lõhkekeha leidmine või pommiähvardus – need on potentsiaalselt surmavad ning anname õnnetuste ennetamiseks endast maksimumi.“

Selleks, et demineerijad saaksid oma tööd teha, ohud maandada ja ohtlikud leiud kahjutuks teha, tuleb kahtlase eseme leidmisel või ohtlikust olukorrast teada saamisel viivitamatult teatada häirekeskusele telefonil 112. Endal on tuleks ohuallikast eemalduda, kuid vajadusel selle koht fikseerida või meelde jätta.

Lisaks lõhkekehade leidude väljakutsetele tuli demineerijatel reageerida pommi- ja plahvatusohule. Selliseid väljakutseid oli 2023. aastal Lõuna regioonis 23, neist pommiähvardusi 11 ja pommikahtlusi 12. Eelmine aasta eristus demineerijatele massilise e-postiga edastatud pommiähvarduste lainega. Pommiähvardustele reageerimisel olid päästeameti demineerijad politseile nõuandvaks pooleks.

Päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson.
Päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson. Foto: Päästeamet

2023. aasta Lõuna-Eesti pommigrupi demineerimissündmused:

Tartu maakond 134

Võru maakond 88

Valga maakond 61

Jõgeva maakond 35

Viljandi maakond 26

Põlva maakond 11

2023. aastal leitud lõhkekehad:

Võru maakond 282

Tartu maakond 115

Valga maakond 102

Jõgeva maakond 35

Viljandi maakond 8

Põlva maakond 7

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles