Kevadel hakkavad inimesed taas looduses agaramalt ringi liikuma ja nii võivad nad metsas või maastikul kergesti mõne vana pommi leida. Lõhkekehi tuleb maa seest välja ka põllu- ja kaevetöödel.
Kevad kasvatab pommiohtu
Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson manitseb lõhkekeha leidmise kahtlusel kohe helistama häirekeskuse numbril 112. Ise lõhkekehi ega lõhkekehalaadseid esemeid liigutada ei tohi. Ohuallikast tuleks eemalduda, kuid vajadusel selle koht fikseerida või meelde jätta.
Eelmine aasta oli Lõuna-Eesti pommigrupile suhteliselt rahulik. Demineerimisjuhtumeid oli 322, kokku tehti kahjutuks 1685 lõhkekeha, millest valdav osa olid Teise maailmasõja jäänukid. Inimesed plahvatuste tagajärjel ei hukkunud, kuid üks inimene vigastas ennast aastavahetuse pidustustel pürotehnikaga hooletult ümber käies. Suurimad leiud oli Tartus Raadil kaevetööde käigus leitud 250-kilone lennukipomm ning Võrumaal leitud neli 50-kilost ja üheksa väiksemat lennukipommi.
«Demineerijatel ei ole aga erilisi ega tavalisi juhtumeid, kõikidele väljakutsetele reageerime võrdse tähelepanuga,» ütles Indrek Tõnson. «Olgu selleks kahtlase eseme leidmine, lõhkekeha leidmine või pommiähvardus – need kõik on potentsiaalselt surmavad juhtumid.»
Lisaks lõhkekehade leidude väljakutsetele tuli demineerijatel reageerida pommi- ja plahvatusohule. Selliseid väljakutseid oli 2023. aastal Lõuna regioonis 23, neist pommiähvardusi 11 ja pommikahtlusi 12. Eelmine aasta eristus demineerijatele selle poolest, et e-postiga edastati lausa pommiähvarduste laine. Nendele reageerimisel olid päästeameti demineerijad politseile nõuandja rollis.
Lõuna-Eesti pommigrupi eelmise aasta tegemised arvudes
Demineerimisjuhtumid 2023. aastal
- Tartu maakond – 134
- Võru maakond – 88
- Valga maakond – 61
- Jõgeva maakond – 35
- Viljandi maakond – 26
- Põlva maakond – 11
- Võru maakond – 282
- Tartu maakond – 115
- Valga maakond – 102
- Jõgeva maakond – 35
- Viljandi maakond – 8
- Põlva maakond – 7