Tartust saab Lõuna-Eesti toidujagamise keskus

LEPM
Copy
Eesti Toidupanga korraldatud toidukogumispäevad.
Eesti Toidupanga korraldatud toidukogumispäevad. Foto: Konstantin Sednev

Eesti Toidupank loob Tartusse uue piirkondliku toidupanga keskuse, et jagada abi efektiivsemalt ja jõuda rohkemate abivajajateni. Lõuna-Eesti toidujagamiskeskus hakkab tulevikus pakkuma tuge kogu Lõuna-Eesti piirkonna toiduabi jagamisel.

«Viimastel aastatel on toiduabi vajavate inimeste arv märkimisväärselt kasvanud ning ulatub mõnes maakonnas mitmekordse tasemeni. Suurenenud abivajajate hulk eeldab loomulikult ka suuremat toidukogust,» selgitas Eesti Toidupanga tegevjuht Piet Boerefijn.

«Iganädalaselt on meile teadaolevalt ainuüksi Tartumaal 1100 toiduabi vajavat inimest, kogu Lõuna-Eestis on see number palju suurem. Iga numbri taga on inimene. Meie plaan on teha Tartust piirkonna keskus, kust saavad toiduabi ja toetust edaspidi ka teised Lõuna-Eesti toidupangad,» ütles Boerefijn.

Uue keskuse jaoks otsitakse ruume ja koordinaatorit, ka on lahkelt oodatud panustama kõik piirkonna vabatahtlikud. Keskus loodetakse käiku saada 1. maist 2024.

Eesti Toidupank seisab selle eest, et annetatud toiduabi jõuaks kõikide abivajajateni delikaatselt, kiirelt ja kõiki toiduohutuse reegleid silmas pidades. «Raskustesse sattunud inimesed vajavad iga päev abi, tahame neile lähemal olla,» tõdes Boerefijn.

Toiduabipakk sisaldab iga kord erinevaid tooteid, see võib sisaldada näiteks purgisuppe, pannkoogijahu, pudruhelbeid, makarone, konserve, õlisid ja ka moose, mahlu, kohvi, pähkleid, rosinaid ja muud sarnast.

Seni töötas Toidupank Lõuna-Eestis mitme koostööpartneri kaudu. Seoses toidujagamise keskuse loomisega lõpetati kokkuleppel koostöö Valgas ja Tartus toiduabi korraldada aidanud partneritega MTÜ Iseseisev Elu ja MTÜ Valga Abikeskus.

Toidupanga 16 esindust jagavad iganädalaselt üle Eesti abi 19 604 inimesele. 2023. aastal jagati ainuüksi Lõuna-Eestis abivajajatele ligi 1000 tonni toitu. Tegelik vajadus on palju suurem, sest Statistikaameti kohaselt elab Eestis suhtelises vaesuses 309 000 inimest ning absoluutses vaesuses 48 000 inimest. Tartumaal elab 1100 inimest, kes saavad iganädalaselt Toidupanga abi. Möödunud aastal on neile Toidupanga poolt jagatud 591 000 kg toitu.

Iga nädal aitab Toidupank Lõuna-Eestis sadu abivajajaid, neist 800 elab Valgamaal, 350 Võrumaal, 260 Põlvamaal, 340 Jõgevamaal ja 640 Viljandimaal. Kui panna iga numbri asemele inimene, siis on need väga suured arvud. Abi küsimine pole kellegi jaoks kerge ja kõik, kel läheb hetkel kenasti, on väga oodatud nõrgemaid aitama.

Eesti Toidupank tänab koostöö ja suure panuse eest toidupanga tegevuste korraldamisel seniseid koostööpartnereid, kelleks olid MTÜ Iseseisev Elu ja MTÜ Valga Abikeskus.

Eesti Toidupank tegutseb alates 2010. aasta märtsist, et leevendada vaesusprobleemi Eesti ühiskonnas ja võidelda toidu raiskamise vastu. Toidupank on päästnud ja abivajajatele jaganud ligi 29 miljonit kg toitu ja aidanud seeläbi tuhandeid rasketes majanduslikes oludes elavaid peresid ja üksikisikuid üle terve Eesti.

Tagasi üles