Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Luubi alla võeti alkoholiga seotud vähirisk

Copy
TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel rõhutas, et ohutut alkoholitarvitamist pole olemas.
TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel rõhutas, et ohutut alkoholitarvitamist pole olemas. Foto: TAI

Tervise arengu instituut (TAI) ja Tervisekassa alustasid teavituskampaaniat «Alkohol põhjustab vähki», et suurendada teadlikkust alkoholiga seotud vähiriskist ning suunata inimesi tervislikuma käitumise poole.

Alkohol põhjustab vähemalt seitset tüüpi vähki. Nendeks on soole-, rinna-, söögitoru-, maksa-, suuõõne-, neelu- ja kõrivähk. Alkohol tekitab neist Eestis igal aastal hinnanguliselt 260 vähijuhtu. Naistel on alkoholiga seotud vähkidest esikohal rinnavähk ning meestel soolevähk.

«Uuringute põhjal võib öelda, et ei ole olemas ohutut alkoholitarvitamist. Veel enam – vähirisk hakkab kasvama juba esimesest joogist ning mida rohkem tarvitatakse, seda tõenäolisem on haigestuda vähki», selgitas TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel.

Kõik vähid tekivad seetõttu, et ühes või mitmes rakus olevate geenidega on midagi valesti läinud. Need vead muudavad raku normaalset tööd, mille tulemusel võib rakk hakata kontrollimatult jagunema ja kasvama – nii tekibki vähk. Uuringud näitavad, et alkohoolsetes jookides sisalduv etanool kahjustab rakkude DNAd – just nii see protsess võibki alata.

TAI 2022. aastal läbiviidud uuring näitas, et rinnavähi ja alkoholi seost teadvustab vaid 11 protsenti Eesti naistest ning suu-, söögitoru- ja soolevähi seosest alkoholiga on teadlikud 27 protsenti elanikest.

«Suurem teadlikkus aitab teha kaalutletud otsuseid, kui sageli, kui palju või kas üldse alkoholi pruukida,» ütles Sammel. «Alkoholitarvitamine on eluviisivalik, mille üle inimene ise saab otsustada. Ükskõik millisel määral alkoholitarvitamise vähendamine aitab haigestumise riski alandada,» lisas Sammel.

Teadaolevalt on 40 protsenti kõigist vähijuhtudest ennetatavad. Paljud teadusuuringud näitavad sedagi, et ka suure geneetilise eelsoodumusega inimeste vähiriski saab tervisliku käitumisega vähendada. Tervist toetavate eluviiside kõrval on oluline jälgida oma enesetunnet, osaleda sõeluuringutes ning kahtluse korral pöörduda arsti poole.

Tagasi üles