Väikelaste mürgistusjuhtumid on sagenenud

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Tabletid. Foto on illustratiivne.
Tabletid. Foto on illustratiivne. Foto: Toomas Huik

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile laekunud kõnede hulgas on kasvanud juhtumite hulk, kus väikelapsed joovad laokile jäetud kemikaale või söövad vanavanemate öökapile unustatud ravimeid. Möödunud aastal sai rohkem kui poolteist tuhat last mürgistuse. Lihtsaid ohutusreegleid järgides oleks kõik need õnnetused saanud ära hoida.

Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul kasvab väikelaste mürgistusjuhtumite arv suveperioodil, sest siis saadetakse lapsed vanavanemate juurde või suvelaagrisse. «Samuti korraldatakse suvel ohtralt aiapidusid, kus varitseb kümneid erinevaid ohte alates korgita jäetud süütevedelikust ja lõpetades maha kukkunud nikotiinipadjakesega,» selgitas Oder.

Teabekeskuse möödunud aasta ülevaatest selgus, et alla üheaastaste laste mürgistuste kohta tuli keskusele ligi veerandsada pöördumist ning kuni nelja-aastaste mürgistuskahtlusi esines üle tuhande kahesaja. Suur osa nendest kõnedest piirdus konsultatsiooniga - soovitati last jälgida, tema suud loputada ja talle rohkelt vett juua anda. Aga leidus ka juhtumeid, kus võeti ette kiire sõit haiglasse.

«Haiglasse sattus näiteks väikelaps, kel oli tekkinud mürgistus nikotiinitootest. Sellise mürgistuse võib saada ka siis, kui laps leiab maast kellegi poolt välja sülitatud nikotiinipadjakese, milles on endiselt ohtlikul hulgal nikotiini. Sama oht varitseb suitsukonidega, mille vastu väikelaps kindlasti huvi tunneb,» hoiatas Oder.

Kõige enam väikelaste mürgistusi on tingitud kemikaalidest ja ravimitest. Alati pole kasu ka pudeli peal olevast turvakorgist, sest lapsed näevad, kuidas seda avatakse ning teevad sama liigutuse edukalt järele.

Samuti eksivad lapsevanemad ise, kui annavad näiteks D-vitamiini asemel äravahetamiseni sarnases pudelikeses olevat e-sigareti täitevedelikku või eeterlikku õli.

Kui laps saadetakse suveks vanavanemate juurde, tuleb lapse ja vanavanemate ravimid eraldi hoida, et vältida nende segiajamist. Hiljuti leidis aset juhtum, kus vanaema arvas lapsele andvat allergiaravimit, aga tegelikult pistis lapsele põske hoopis enda kanged ravimid, sest tabletid olid sarnased ja neid hoiti ühes pakendis.

Suviste aiapidude korraldajatele soovitab mürgistusteabekeskus lihtsaid reegleid, mis aitavad juhuslikke mürgistusi ära hoida. Kui kasutate grilli läitmiseks süütevedelikku, pange see pärast kasutamist tagasi lastele kättesaamatusse kohta. Pärast äädika toidule lisamise ei tohi jätta pudelit või klaasi laokile. Sama lugu on ka alkoholi ja nikotiinitoodetega, mis peaksid olema turvalises kohas. Kui aiapeole saabuvad külalised, hoidke nende käekottidel silma peal, sest nendeski peitub palju lapsele huvitavat, aga ohtlikku.

Juhised ohutuks suveks leiab mürgistusteabekeskuse veebilehelt.

Märksõnad

Tagasi üles