Tartu ülikooli teadlased avastasid uued insuldi põhjused

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Kuuldetoru
URMAS LUIK PÄRNU POSTIMEES
Kuuldetoru URMAS LUIK PÄRNU POSTIMEES Foto: URMAS LUIK / PRNPM/EMF

Tartu ülikooli ja rahvusvaheliste teadlaste rühm avastas uued insuldi tekke põhjused, uurides hiirte ja inimeste rakkude muutusi. Uuring loob aluse täpsematele ravimeetoditele ja paremale diagnostikale, mis võib tulevikus parandada inimeste südame-veresoonkonna tervist.

Uurimuse üks autor, Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna doktorant Katyayani Sukhavasi ütles, et igal aastal tabab insult 15 miljonit inimest maailmas. Paljudel inimestel tekib insuldi tagajärjel püsiv invaliidsus. «Peamiseks insuldi põhjuseks on ateroskleroos ehk arterite lupjumine. Veresoonte seinas on mitmeid erinevaid rakutüüpe – peamiselt endoteeli rakud, silelihasrakud, erinevad immuunrakud ja põletikulised rakud. Uuringud on tõestanud, et need rakutüübid on äärmiselt plastilised ja võivad muutuda aterosklerootilise protsessi arenedes. Sellepärast on veresooneseina rakkude plastilisuse dünaamika mõistmine ateroskleroosi puhul muutunud väga tähtsaks,» selgitas ta.

Rahvusvaheline teadlaste rühm, kuhu kuulusid Giuseppe Mocci, Katyayani Sukhavasi, Arno Ruusalepp, Heli Järve ja Johan Björkgren, kasutas üksikraku RNA sekveneerimist, et luua põhjalik andmekogu ateroskleroosi uurimiseks.

Tagasi üles