Päevatoimetaja:
Arved Breidaks

Verekeskus vajab kiirelt doonorite abi

Copy
Verekeskus.
Verekeskus. Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskus vajab doonorite abi verevarude täiendamisel. Kõige kriitilisem on 0-negatiivse veregrupiga, kuid täiendamist vajavad ka A-negatiivse veregrupi varud.

Kliinikumi verekeskuse ülemarst-õppejõu dr Helve Königi sõnul on 0-negatiivne veri asendamatu ressurss ravitöö läbiviimiseks. «0-negatiivne veri on universaalne, mis tähendab, et see sobib kõigile veregruppidele ning on seetõttu hädavajalik kiiret vereülekannet vajavates olukordades,» selgitas König, kes juhtis ka tähelepanu sellele, et 0-negatiivse veregrupiga doonoreid on vähe, mistõttu on varud sageli madalal ning vajadus suur.

Kliinikumi verekeskus teenindab kogu Lõuna-Eesti piirkonda ning suurenenud verevajadus võib tekkida mitmel põhjusel. «See võib tulla ootamatutest olukordadest, nagu rasked liiklusõnnetused või keerulised operatsioonid, kus vereülekandeid on vaja kiirelt ja suurtes kogustes. Lisaks vajavad ka krooniliste haigustega patsiendid regulaarselt vereülekandeid. Kõik need olukorrad võivad kiiresti vähendada verevarusid, eriti juhul, kui doonoreid on vähe või konkreetse veregrupi varud on juba algselt napid,» sõnas ülemarst, lisades, et alati on oodatud ka teised veregrupid, kuna järjest enam esineb ka doonorite haigestumist.

Veredoonorlus on lihtne ja turvaline protseduur, mis aitab igapäevaselt päästa elusid. Verekeskus tänab kõiki, kellel on aitamine veres ning kes külastavad keskust või käivad doonoripäevadel regulaarselt.

Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskus ootab doonoreid aadressil L. Puusepa 8:

- esmaspäevast kolmapäevani kell 8–17,
- neljapäeval 8–18,
- reedel kell 8–15.30.

Täna, 28, oktoobril, oodatakse doonoreid vahemikus 11.00–14.30 ka Kvartali kaubanduskeskuse doonoripäeval Kliinikumi kabinettides, I korrusel.

Oluline on, et doonor oleks terve, puhanud, söönud ning kaaluks vähemalt 50 kilogrammi ja oleks 18–65 aastat vana. Minimaalne vahe kahe vereloovutuse vahel peaks olema meestel vähemalt 60 päeva ning naistel 90 päeva.

Tagasi üles