Talveperiood üllatab meid igal aastal ja eri nurkade alt. Ikka ja jälle tuleb ootamatult lumi maha, teed muutuvad libedaks ja järsku on kõik päris pime. Kui talve edenedes kohaneme libeduse ja lumega, siis pimedus võib mõnikord segama jääda terveks talveks. Kuidas kohaneda ja toime tulla selle meie laiuskraadile omase kaamosega?
Heli Luik: kuidas kaamoses ellu jääda?
Esimene mõte võib olla, et ehk ei peakski kuidagi eraldi tegelema sellega. Tuleb ju pimedus igal aastal ja niisamuti tuleb valgus – loomulik asjade käik, millele pole vaja ülemäära tähelepanu pöörata. Kui selline suhtumine aitab, siis muidugi polegi miskit vaja muuta.
Mitmesugused uuringud näitavad, et pikk pime aeg mõjutab meie vaimset heaolu päris tugevalt negatiivses suunas. On palju inimesi, kelle depressioon või mõni teine meeleoluhäire süveneb, on ka inimesi, kes on talvel eriliselt väsinud ja kurnatud ning haigustele eriti vastuvõtlikud. Õnneks on olemas ka häid abivahendeid.
Hea nipp on alustada vaimse tervise vitamiinide teadliku tarbimisega.
Kõigepealt liikumine. Püüa leida iga päev umbes 20 minutit, et liikuda, eelistuslikult õues ja soovitatavalt valgel ajal. See võib olla üks väike jalutuskäik, kerge sörk või miks mitte paar kelgusõitu mäest alla. Võti on siinkohal regulaarsusel, seega eesmärk võiks olla tõesti iga päev, pigem natuke vähem kui natuke harvem ja korraga rohkem.
Samuti on väga tähtis puhkamine. Kvaliteetne uni on kõige odavam viis enda tervis turgutada. Magamise ajal taastub meie keha, aju saab võimaluse kogetud infot süstematiseerida ja korrastada ning kehal on võimalik toota uusi rakke. Sama oluline on leida igas päevas puhkehetki, väikseid hingetõmbepause või hetki iseendale. Miks mitte alustada kohe täna järgmise puhkuse planeerimist?
Meie aju on juba nii ehitatud, et ta võimendab iseenda toodetud mõtteid, seega tulebki ise endale ette sööta positiivseid mõtteid. Näiteks kirjutada üles kolm asja, mis täna hästi läks.
Ka meeldivad emotsioonid aitavad tervist turgutada. Kogeme iga päev väga palju erinevaid tundeid ja teatav variatiivsus on muidugi mõista kasulik. Tasakaalu hoidmiseks, eriti pimedal ajal, tasub teadlikult otsida just positiivseid tundeid ja mõtteid. Meie aju on juba nii ehitatud, et ta võimendab iseenda toodetud mõtteid, seega tulebki ise endale ette sööta positiivseid mõtteid. Näiteks kirjutada üles kolm asja, mis täna hästi läks.
Toitumisest räägitakse söögi alla ja söögi peale. Vaimse tervise vaatevinklist on oluline, et meie toidulaud oleks mitmekesine ja tasakaalustatud. Lisaks on tähtis jälgida toiduga seonduvaid mõtteid ja tundeid. Hea oleks, kui toit tekitaks meile positiivseid või neutraalseid tundeid ega oleks sunnitud, piiratud või liigselt kontrollitud. Eriti tore, kui saad sööki jagada mõne armsa lähedase inimesega ja talveperiood, eriti jõuluaeg, annab selleks suurepärase võimaluse.
Inimene on sotsiaalne olend, me vajame teisi inimesi ja seda eriti pimedal ajal. Üksindus on sisuliselt kõikide vaimse tervise probleemide üks oluline faktor, mistõttu tasub investeerida tugivõrgustikku. Esmalt võikski lihtsalt paberile üles kirjutada, kes on need inimesed, kellega iga päev kokku puutute, ja siis juba leida võimalus kontaktiks. Näiteks võib lihtsalt küsida: kuidas sul täna läinud on?
Juba täna võiksid kutsuda hea kolleegi lõunale, minna sinna koos jalutades ja võtta pärast lõunat ette väikse puhkepausi. Saad kõik viis vaimse tervise vitamiini ühe hoobiga ja usutavasti on juba grammike parem olla.
Kui asi päris tõsiseks kisub, siis ära unusta professionaalide poole pöörduda. Alusta ikka perearstist ja liigu siis edasi, tähtis on mitte jääda murega üksi ja teada, et lahendus on kindlasti olemas.