Päevatoimetaja:
Mati Määrits

Rinnavähk avastatakse üha sagedamini algstaadiumis

Copy
Tartu ülikooli kliinikumi onkoloogid Kersti Kallak ja Elina Lehtmaa rinnavähi patsientidele jagatava Lootuselille karbiga
Tartu ülikooli kliinikumi onkoloogid Kersti Kallak ja Elina Lehtmaa rinnavähi patsientidele jagatava Lootuselille karbiga Foto: Tartu Ülikooli kliinikum

Rinnavähki diagnoositakse aasta-aastalt üha sagedamini ja see on naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja. Üha sagedamini avastatakse haigus esimeses staadiumis, mil terveks saamise tõenäosus on pea sajaprotsendiline.

«Kasvanud diagnooside hulga taga on nii sagedasem haigestumine kui ka see, et käiakse rohkem rinnakontrollis ja seetõttu avastatakse kasvajaid rohkem,» selgitas Tartu ülikooli kliinikumi onkoloog Kersti Kallak. «Rinnavähki haigestumus suureneb hüppeliselt menopausi järel, viiekümnendates eluaastates, aga paraku haigestuvad ka nooremad. Seetõttu ei tohi eeldada, et rinnavähk noori ei puududa. Kaebuste korral tuleb kindlasti pöörduda kontrolliks rinnakabinetti.»

«Tervislike eluviisidega pole võimalik vähki täielikult ennetada, aga ise ei tasu ka haigestumisele kaasa aidata,» rääkis Kallak. «Kõige olulisem on mitte liialdada alkoholiga ning hoida normaalset kehakaalu. On leitud seos vähi ja alkoholi liigtarbimise ning vähi ja ülekaalu vahel. Osal naistel võib haiguse tekkeks aga olla geneetiline eelsoodumus. Kui suguvõsas on esinenud rinnavähki, võiks paluda perearstilt saatekirja geneetiku juurde,» soovitas doktor.

Tagasi üles