Päevatoimetaja:
Tomi Saluveer
Saada vihje

ÜKS KÜSIMUS Kuidas teha aastavahetuse saluuti ohutult?

Copy
Vastab päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson
Vastab päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja Indrek Tõnson Foto: Lõuna päästekeskus

Indrek Tõnson, päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi juhataja:

Esmalt võiks küsida, kas seda üldse teha. Ilutulestiku tegemata jätmine säästab nii loomi kui ka inimesi mürast. Samuti hoiab see ära pürotehnika tõttu tekkida võivad traumad ja põlengud. Kui aga rakettideta siiski ei saa, tuleb lugeda kasutusjuhendit ja järgida ohutusnõudeid.

Õnnetused juhtuvadki enamasti seetõttu, et reeglitest ei peeta kinni. Tunamullu sai päästeamet 42 ja mullu 61 pürotehnikaga seotud väljakutset, tänavu pühade-eelse seisuga on abi vajatud juba 69 korda.

Ilutulestikuks tuleb valida hoonetest ja sõidukitest kaugel asuv ohutu koht. Pürotoodet võib toestada näiteks lume või liivaga, et süütamisel tekkiv jõud ei paiskaks raketti kummuli. Süütamiseks piisab ühest inimesest ja teised peaksid olema ohutus kauguses. Ilutulestiku patarei kohale ei tohi kummarduda ja kohe, kui see on süüdatud, tuleb taganeda. Kui pärast süütamist see ei rakendu, tuleb enne tootele lähenemist vähemalt 15 minutit oodata. Kindlasti ei sobi kokku pürotehnika ja alkohol.

Viimastel aastatel on kasvanud Eestis keelatud pürotehniliste paugutite kasutamine. Hävitamiseks on aasta viimasel kahel kuul päästeameti demineerijateni jõudnud ligi 11 000 paugutit. 

Tagasi üles