Viimasel ajal on Valgamaal ja Tartus käibele sattunud 50-eurosed valerahakupüürid, mida petmise kavatsusega inimesed internetist välja prindivad. Politsei paneb südamele, et sularaha tuleb enne vastuvõtmist hoolikalt kontrollida.
Ettevaatust: Lõuna-Eestis levib valeraha
Hiljuti tegi veebipolitseinik Janar Koemets sotsiaalmeediasse postituse, kus pildil paistab olema seitse täiesti tavalist 50-eurost rahatähte. Tegelikult on fotol aga valeraha. «Postituse fotol olevate sularahakupüüride puhul on tegemist valerahaga, millega tasuti kauba müüjale toote ostmisel. Alles hilisemalt taipas isik, et on langenud pettuse ohvriks,» lausus Koemets.
Politsei kagu jaoskonna uurimisgrupi juht Signe Saarepuu lausus, et viimasel ajal on valeraha välja tulnud eeskätt Valgamaalt ja Tartust. «Nende konkreetsete juhtumite puhul, mis meile praegu teada, on need rahatähed internetist välja prinditud. Et meie piirkonnas reaalselt tegeleks keegi võltsimisega, päris seda täna me öelda ei saa öelda. Väljaprint veebilehelt ei ole veel võltsimine. Süüteoga on tegu, kui seda rahatähte kasutatakse maksevahendina» ütles Saarepuu.
Valeraha paistab kohati väga veenev, kas selleks on vaja spetsiaalset printerit? «Nii ja naa, igatepidi tehakse. Enamasti sõltub, kellel kui kvaliteetne printer on,» vastas uurimisgrupi juht.
Esialgu on tegu üksikute juhtumitega, aga politseile teeb teema siiski muret, kuna esialgu pole teada, kas juhtumeid võib tulla rohkem. «Praegu on valeraha kahtlusega rahatähtede maksevahendina kasutamine sagenenud. Võime selle kasvu vaid prognoosida. Kui inimestel raha ega käibevahendeid pole, hakatakse otsima lahendusi, kuidas toime tulla. Valeraha võetakse kasutusele siis, kui on võimalik kaubelda sularahas, inimesed teevad omavahel tehinguid ja saadakse seeläbi petta. Kahjuks inimesed ei tule selle peale, et raha ehtsust kontrollida,» tõdes Saarepuu.
Uurija esmane soovitus on võtta kätte õige 50-eurone rahatäht ja võrrelda sellega raha, millega teile turu peal või käest kätte tehingu käigus makstakse. «Te tunnete, et rahapaber on käes teistsugune. Seda saab teha isegi siis, kui ei oska tuvastada teisi rahatähel olevaid turvaelemente.»
Kagu politseijaoskonna menetluses on kriminaalasi seoses võltsitud raha maksevahendina kasutamisega, aga hetkel on see sellises faasis, et politsei ei saa menetluse kohta infot väljastada. «Esineb ka juhtumeid, kus inimene hakkab maksma ja ta pole märganud, et on kuskilt valeraha saanud. Et käibele ei satuks valeraha, on igaühe kohus veenduda, et ta makstes kasutab õiget raha. Seeläbi saab igaüks maandada eelkõige iseenda riske ebameeldivasse olukorda sattumiseks,» lisas Saarepuu.
Politsei soovitused:
Alati kontrolli sularaha!
Katsu pangatähte – pangatähe paber on krobeline ja tugev.
Vaata pangatähte vastu valgust – nähtavale peab ilmuma portreeaken, vesimärk ja turvaniit.
Kalluta pangatähte – portreeaknas ja portreehologrammil peavad ilmnema nimiväärtused, mida ümbritsevad vikerkaarevärvilised jooned.
Allikas: PPA