/nginx/o/2024/01/05/15816668t1hbdc2.jpg)
Põllumajandusettevõtjatele makstakse 3,3 miljonit eurot toetust eelmisel kahel aastal ebasoodsatest ilmastikutingimustest tingitud majandusliku kahju osaliseks hüvitamiseks.
Eesti eri piirkondi tabasid 2023. aasta lõpul ja 2024. aastal erakorralised ilmastikutingimused, mis mõjutasid kõige enam kartuli-, rapsi-, rüpsi-, puuvilja-, köögivilja- ning marjakasvatust.
«Põllumajanduse jätkusuutlikkusest sõltub meie toidutootmise võimekus ning varustuskindlus. Eelneva kahe aasta ilmastikuolud panid aga osade põllumajandusettevõtjate konkurentsivõime löögi alla. Selleks, et pakkuda meie põllumeestele tuge ilmastikutingimustest tingitud kahjudega toimetulekuks ning tagada nende edasine tegevus, toetame Euroopa Komisjoni abiga erakorraliselt kahju kannatanud põllumehi,» selgitas regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman.
Eelkõige saab toetust aiandussektor. Sellest üle jääv eelarve jaotatakse suurematele rapsi- ja rüpsikasvatajatele. Väiksematele tootjatele on ministeerium välja töötamas täiendavat erakorralist toetust maaelu arengukava eelarvest. Kombineeritud skeemi eesmärk on aidata võimalikult paljusid rapsi- ja rüpsikasvatajaid.
PRIA e-teenuste keskkonnas on 10. märtsiks kättesaadav eeltäidetud taotlus vaarika-, maasika-, avamaaköögivilja-, kartuli-, rapsi- ja rüpsikasvatajatele ning Lõuna-Eesti puuvilja- ja marjakasvatajatele. Taotlejad peavad taotluse kinnitama 17. märtsiks.
Ise peavad taotluse esitama need, kelle istandikud asuvad väljapool Põlva, Tartu, Valga, Viljandi või Võru maakonda; õunakasvatajad, kelle istandikud asuvad väljapool Põlva, Tartu, Valga või Võru maakonda ning need, kes ei taotlenud mullu pindalatoetust.
Neile on PRIA veebilehel hiljemalt 14. veebruariks kättesaadav taotlusvorm, mis tuleb saata digitaalselt allkirjastatuna hiljemalt 17. märtsiks PRIA e-posti aadressile info@pria.ee.
Erakorraline toetus kantakse toetuse saaja arvelduskontole hiljemalt 30. aprillil.