Päevatoimetaja:
Tiit Loim
Saada vihje

Üle poole autojuhtidest kasutab sõidu ajal mobiiltelefoni

Toimetaja: Lõuna-Eesti Postimees
Ka politseireidide käigus tabatakse roolist hulgaliselt mobiiltelefoni kasutanud juhte.
Ka politseireidide käigus tabatakse roolist hulgaliselt mobiiltelefoni kasutanud juhte. Foto: Põhja prefektuur

Uuringud näitavad, et 60% autojuhtidest kasutab sõidu ajal mobiiltelefoni, neist 16% teeb seda sageli. Kuigi üldine telefonikasutus roolis on vähenemas, on sage kasutamine taas tõusuteel.

Transpordiamet algatas kõrvaliste tegevuste teavituskampaania, mille keskmes on autojuhtide tähelepanu hajumise probleem liikluses. Kampaania "Kannatame ära! Roolis vaatame teed, mitte telefoni" kutsub juhte üles täielikult keskenduma liiklusele ning vältima telefoniga rääkimist, mis vähendab juhi reageerimisvõimet ja ohustab kõiki liiklejaid.

Eesmärk on juhtida tähelepanu asjaolule, et igasugune kõrvaline tegevus roolis – olgu selleks telefoniga rääkimine, GPSi seadistamine või söömine – suurendab liiklusõnnetuste riski.

Eelmisel aastal juhtus vähemalt 11 rasket liiklusõnnetust, kus üks riskitegur oli roolis kõrvaliste tegevustega tegelemine. "Hajameelsed juhid kipuvad rohkem kihutama, neil on pikem reageerimisaeg ning liikluskeskkonnast jääb infot puudu. See kõik suurendab liiklusõnnetuste riski," tõdes transpordiameti liiklusohutuse osakonna juhataja Maria Pashkevich.

Statistika näitab, et telefoni kasutamine sõidu ajal on küll veidi vähenenud, kuid endiselt räägib roolis mobiiliga 60% juhtidest, neist 16% sageli. Kõige sagedamini kasutatakse telefoni kõnedele vastamiseks (94%), pereliikmetele helistamiseks (74%) ja töökõnede tegemiseks (61%). Samas kinnitavad uuringud, et ka käed-vabad süsteemi kasutamine ei ole liiklusohutuse seisukohalt riskivaba – see hajutab juhi tähelepanu ja vähendab võimet kiiresti reageerida ootamatustele.

Viimase 12 kuu jooksul sattus kõrvaliste tegevuste tõttu liiklusohtlikku olukorda 22% autojuhtidest. Peamisteks tähelepanu hajutavateks tegevusteks olid vestlus kaassõitjatega, navigatsiooniseadmete kasutamine, telefoni kasutamine ja lastega tegelemine.

Kommentaarid
Tagasi üles