Päevatoimetaja:
Mati Määrits
Saada vihje

Keelatud kauba tellimine pakiautomaati võib lõppeda karmide tagajärgedega

Sageli kasutatakse tumeveebi ja erisuguseid suhtlusrakendusi, et leppida kokku keelatud ainete ostu-müügi tingimused, selgitas maksu- ja tolliameti narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa.
Sageli kasutatakse tumeveebi ja erisuguseid suhtlusrakendusi, et leppida kokku keelatud ainete ostu-müügi tingimused, selgitas maksu- ja tolliameti narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa. Foto: Herman-Erik Isop

Maksu- ja tolliameti (MTA) tolliametnike laual on üha sagedamini juhtumid välismaalt otse pakiautomaati tellitud keelatud ainetega. Nii narkootilised ja psühho­troopsed ained kui ka doping­ained ning nende lähteained avastatakse tihti just tollikontrollis. Selliseid juhtumeid on igal aastal sadu.

MTA andmetel on viimastel aastatel kasvanud keelatud ainete tellimine pakiautomaatide kaudu. «Eriti populaarne on see noorte seas, sest tundub anonüümne. Sageli kasutatakse tumeveebi ja erisuguseid suhtlusrakendusi, mille kaudu lepitakse kokku ostu-müügi tingimused,» selgitas MTA narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa.

Internetikaubanduse kasvuga koos suureneb ka posti teel tellitavate keelatud ainete hulk. «Et tagada piiriülese kaubanduse seaduslikkus, teostame süstemaatilist järelevalvet kõigi Eestisse saabuvate postisaadetiste üle, sõltumata saadetise väärtusest või saatjariigist. Kontrollime posti- ja kullerpakke riskihindamise alusel, kasutame läbivalgustusseadmeid, teenistuskoeri ja vajadusel avame saadetisi,» rääkis MTA kauba ja posti kontrolli juhtiv tolliinspektor Albina Saar.

Koppelmaa rõhutas, et ka väikese koguse keelatud aine tellimine oma tarbeks võib põhjustada süüteomenetluse algatamise. «Eriti ohtlikuks muudab olukorra asjaolu, et noored ei pruugi olla teadlikud, et see, mis on lubatud ühe riigi veebipoes, võib olla Eestis keelatud. On olnud juhtumeid, kus inimesed on tellinud aineid, mis on saatjariigis legaalsed, kuid Eestis keelatud,» selgitas Koppelmaa.

Et üle piiri liiguks vaid aus kaup, teeb MTA tihedat koostööd Eesti posti- ja kullerteenust pakkuvate ettevõtetega. DPD Eesti kommertsjuhi Janek Kivimurru sõnul kontrollitakse ettevõttesse jõudnud saadetisi automaatselt rahvusvaheliste keelatud isikute ja ettevõtete andmebaasidest.

«Kui sealt tuleb vaste, peatame paki ja toimime juba edasi vastavalt nõuetele ja ettekirjutustele. Teeme tihedat koostööd ametiasutustega, et taoliste pakkide saatmist nii ennetada kui ka kohapeal avastada,» selgitas ta.

Nii MTA kui ka DPD esindajad rõhutavad, et kontrollist üksinda ei piisa, vaja on teadlikkust ja varajast ennetust. MTA tolliametnikud käivad koolides ja üritustel koos teenistuskoertega, et tutvustada oma tööd ning rääkida aset leidnud juhtumitest.

«Internetist keelatud ainete tellimine ei ole hea idee, sest enamasti sellised saadetised avastatakse. Pole mõtet uskuda, et «minuga ei juhtu». Juhtub küll – ja tagajärjed võivad mõjutada edasist elu veel pikka aega,» rääkis DPD kommertsjuht.

Keelatud esemete avastamisel alustab MTA süüteomenetlust. Noortele võib see tähendada karistust, mis võib mõjutada nende hilisemaid õppe- ja töövõimalusi.

Mida on keelatud pakiautomaati tellida?

Pakiautomaati on keelatud tellida kõiki esemeid, mille vedu või valdamine on Eestis seadusega keelatud, sealhulgas:

  • narkootilisi ja psühhotroopseid aineid;
  • uusi psühhoaktiivseid aineid;
  • relvi ja relvaosasid;
  • lõhkeaineid;
  • pürotehnikat:
  • dopinguaineid;
  • muid ohtlikke või seadusega keelatud esemeid.
Allikas: MTA
Kommentaarid
Tagasi üles