Päevatoimetaja:
Maarius Suviste
Saada vihje

Naine kaotas kelmidele suure summa raha ja korteri

Liigne kergeusklikkus võib minna kalliks maksma. Foto on illustratiivne.
Liigne kergeusklikkus võib minna kalliks maksma. Foto on illustratiivne. Foto: PPA

Eelmisel nädalal pöördus politseisse Tartus elav 70-aastane naine, kes jäi kelmide tõttu ilma nii suurest summast rahast kui ka oma korterist.

Märtsi keskel sai naine kõne end Omniva töötajana tutvustanud petturilt, kes palus kirja edastamiseks sisestada Smart-ID paroolid, mida ta ka tegi. Seejärel võttis WhatsAppi kaudu ühendust väidetav Swedbanki töötaja, kes väitis, et naise pangakontoga on probleem. Selle lahendamiseks soovitas väidetav pangatöötaja tellida uue pangakaardi, sest muidu saavad kelmid naise pangakontolt raha kätte.

Naine telliski uue pangakaardi ning andis selle kokkulepitud kohas sellele järele tulnud noormehe kätte. Pärast seda võttis end pangatöötajana esitlenud kelm uuesti ühendust ja rääkis, et naise kodus olev sularaha võib samuti ohtu sattuda ning see tuleks kindluse mõttes sealt ära viia. Pettur küsis naise koduse aadressi ja tal soovitati raha anda edasi ukse taha saabunud mehele, mida naine ka tegi.

Sellega kelmide suhtlus naisega aga ei lõppenud. Järgmisena rääkis pettur, et naisel on oht ka oma korterist ilma jääda, kuid seda on võimalik vältida, kui ta müüb oma korteri maha. Naine tegi kelmi juhendamisel oma korterist fotod ja pärast seda võttis temaga ühendust väidetav kinnisvarabüroo esindaja. Üheskoos lepiti Tallinnas kokku notari aeg ning naine müüs oma korteri maha. Müügi eest saadud summa pakkis naine petturite juhendamisel kilekotti ja andis selle sularahas Tallinnas võõrale mehele üle.

Seejärel petturid naisega enam ühendust ei võtnud ja ta otsustas pöörduda politseisse. Selgus, et kelmid suhtlesid naisega umbes kolm nädalat ja selle aja jooksul jäi ta pettuse teel ilma vähemalt 55 000 eurost. See summa võib aga veel kasvada, sest naise sõnul laadis ta petturite soovitusel oma telefoni AnyDesk programmi ja tema nimele on vormistatud ka erinevaid laene.

Politsei toonitab, et väga oluline on rääkida oma eakate lähedaste ja tuttavatega ning hoida neid kursis hetkel levivate petuskeemide ja võimalike ohtudega. Mida rohkem me räägime ja hoiatame üksteist, seda raskem on petturitel enda eesmärki täita.

Kuidas ennast kelmide eest kaitsta?

🔴 Kui saad kahtlase kõne, siis lõpeta see kohe ära

🔴 Ära jaga kunagi kellelegi oma PIN 1 ja PIN 2 koode

🔴 Ära nõustu telefoni teel ühegi rahalise tehingu või pangaülekandega

🔴 Ära anna telefoni teel kellelegi oma pangakontoga seotud andmeid

🔴 Ära mitte kunagi lae alla oma seadmetesse programmi, mida keegi telefoni teel palub sul teha

Allikas: PPA

Kommentaarid
Tagasi üles