:format(webp)/nginx/o/2025/05/09/16833303t1h876b.jpg)
Tõrva valla elanike Enn ja Karin Mihailovi õuel näitab end viimasel ajal Eestis haruldane vaenukägu, kes paistab end seal kandis sisse seadnud olevat. «Ta juba eelmisel aastal näitas ennast korra. Aga nüüd paistab, et ta on siia elama asunud, paariline on tal ka,» rääkis Hummulis elav poliitik Enn Mihailov.
Mihailovi abikaasa Karin püüdis linnu tänavu kevadel ka korduvalt pildile. «Ta ei lase endale lähedale, pildid on elutoa aknast tehtud. Paarilist ta on näidanud ainult üks kord. Aga ta tuleb kindlal kellaajal, hommikul kella kümne ja hiljem kella ühe ajal, kui on muru niidetud. Seal ta ilmselt otsib usse,» lausus Karin Mihailov.
«Proovisin fotokaga ka õue minna, aga pani kohe lendu – ta on hästi ettevaatlik. Aga iga päev näitab ennast.»
Kolmapäeval kohtus vaenukägu õuel kuldnokaga, kellega veidi maid jagati. «Siis tal läks tutt ka natuke lahti. Nad ei hakanud kaklema, natuke hüplesid. Kui vaenukägu ohtu näeb, siis ta kas lendab ära või kangestub. Ükspäev vaatasin, et robotniiduk tuli ja ta ei läinud eest ära, vaid kangestus. Õnneks läks robot mööda. Võibolla oleks lind viimasel minutil ära lennanud,» lisas Karin.
Vaenukägu on Eestis väga haruldane, mõnes teises riigis aga laiemalt levinud. Näiteks on tegu Iisraeli rahvuslinnuga. Pesitsejate arvukuseks hinnatakse portaali Linnuvaatleja andmeil Eestis 5–20 paari. Kevadel saabuvad nad meile aprillis, sügisel lahkuvad enamasti septembris, aga üksikud on ka talveks jäänud.
Linnuökoloog Marko Mägi on Tartu Postimehele rääkinud, et eriti uhke näebki vaenukägu välja siis, kui teda tabab pahameel ja ta oma tuti pea peal laiali ajab. «Mina ei ole seda lindu veel oma silmaga Eestimaal näinud. Teda naljalt juba kellegi teisega sassi ei aja,» nentis Marko Mägi toona.