- Toomas Kuusing avas Võrus isikunäituse Harilikud maailmad
- Vaadata saab kunstniku viimaste aastate loomingut
- Tegemist on Võrumaa ühe hetke viljakama kunstnikuga
Võrumaa ilmselt praeguse aja viljakaim kunstnik Toomas Kuusing (49) avas Võrumaa muuseumi galeriis üle üheksa aasta taas oma isikunäituse. See kannab pealkirja «Harilikud maailmad» ning näha saab kunstniku enamasti viimasel kolmel aastal sündinud maale ja graafikat.
«Kui mul oli viimati siin näitus üheksa aastat tagasi, siis oli [pealkirjaks] «Harilikud inimesed». See on seesama mõtteline jätk nendele samadele huviliinidele, mis olid toona ja on ka praegu,» rääkis Toomas Kuusing. «Ühesõnaga: siin on siis maailm minu ümber ja kaugemalt, läbi minu silmade. Kas siis lõuendile maalitult või linoolile lõigatuna.»
/nginx/o/2025/05/22/16863129t1h287c.jpg)
Võrus elava Kuusingu tööd on oma pildikeele poolest kergesti äratuntavad. Nendel kujutatud stseenid on enamasti fantaasiarikkad lavastused, mis esmapilgul tunduvad absurdina, kuid on tegelikult tõsised, päevakajalised või ka murettekitavad teemad. Teisalt leiab Kuusingu töödest üksjagu huumorit ja irooniat, sest ega see maailm nüüd nii hirmus koht ka ole.
«Siin on koroona algusaegadest kompamisi mõned [tööd] ja enamasti 2022–2025 ehk siis täiemahulise Ukraina sõja aegsed pildid. Väga paljud tööd on ka mõjutatud sellest sõjast,» märkis Kuusing. «Mõjutajaid on kogu aeg palju. Sitt elu on hea mõjutaja, hea elu on hea mõjutaja, kõik on hea mõjutaja.»
/nginx/o/2025/05/22/16863126t1hc5dd.jpg)
«Iga kord kui Toomase uusi näitusi vaatan, siis on natuke üllatust ja natuke äratundmist,» ütles näituse graafiline disainer Taavi Oolberg. «Toomas on üks väga-väga kõva tööeetikaga kunstnik. Tema päev algab nii, et ta läheb hommikul vara ujuma, ükskõik kas talvel või suvel, ja siis hakkab linooli lõikama.»
Lisaks valmis töödele näeb galerii seintel ka graafilise lehe sünnietappe. «Tavaliselt on enne skits, siis on maal ja siis tulevad kõik need graafilised lehed, mida me tunneme ja näeme,» selgitas Oolberg. «Ta on Võrumaa üks väga produktiivne kunstnik.»
Koos maalide ja graafikaga, mis leiavad tee siseruumide seintele, on Toomas Kuusing ka tuntud kui raamatute illustraator. Kuidas üks pilt üldse sünnib?
«Kuidas ta sünnib? See on päris huvitav küsimus, kuidas üks pilt sünnib,» vastas Kuusing. «Ega tihtipeale ma ise ka ei tea, kuidas üks pilt sünnib. Teinekord on niimoodi, et vaatan tehtule tagasi, näiteks viie aasta pärast, ja ega ma siis ei saa ise ka aru, miks ma selle pildi tegin ja kuidas ta sündis.»
«Teinekord on lihtne, kuidas pilt sünnib,» jätkas kunstnik. «Sul on idee ja täpselt teada, mida tahad teha ja teed selle ära. Aga teinekord tagasi vaadates ei saagi aru, miks sa selle tegid.»
/nginx/o/2025/05/22/16863128t1hf713.jpg)
Seda, et Kuusing istuks, pintsel käes, tühja lõuendi ees ja ootaks muusade saabumist, pole mehe enda sõnul enam ammu olnud.
«Mitte kunagi ei ole niimoodi. Niimoodi oli enne kunstikooli minekut, aga praegu ei ole mitte kunagi niimoodi,» selgitas Kuusing. «Kõik on läbimõeldud töö selles mõttes, et enne istud pliiatsi ja paberiga ükskõik kus kohas – kes istub pargis, kes linnapildis – ja joonistad inimesi. Kõik sünnib ikkagi läbi töö tegemise.»
Kuusingu tööd on kahtlemata silmapaistvad ja oma pildikeele poolest selgelt eristuvad. «Äratuntav kindlasti,» nõustus Taavi Oolberg. «Me juba naljatasime, et kui kõik tunnevad Simpsoneid nende kollase nahatooni järgi ära, siis Toomas Kuusingu tunneb ka maalidel kohe ära.»
Kas eristuv käekiri tuleb kunstnikule pigem kasuks või vastupidi? «Nagu ma Toomasega naljatasin, et enne surma ei tasu stiili muutma hakata,» vastas Oolberg. «Kui on juba terve elu tuttav käekiri olemas, võib lõpuni välja lasta.»
/nginx/o/2025/05/22/16863124t1h1bbb.jpg)
Toomas Kuusing on lõpetanud Eesti kunstiakadeemia vabade kunstide eriala. Ta tegeleb maali, graafika ja tegevuskunstiga ning kuulub alates 2001. aastast rühmitusse Non Grata, olles osalenud performance’ite ja näitustega üle maailma.
Alates 2002. aastast on ta esinenud nii isiku- kui grupinäitustega paljudes riikides, sealhulgas Eestis, Saksamaal, Prantsusmaal, USAs ja Lõuna-Koreas. Tema teoseid leidub Eesti kunstimuuseumis, Tartu kunstimuuseumis ning mitmes välismaa kunstikogus. Ta on illustreerinud ka raamatuid, üks mahukam nende seas esimene võrukeelne eepos. Kuusing on pälvinud kohalikke kunstipreemiaid ning viimati 2023. aastal ka kolmanda koha Kaunase rahvusvahelisel graafikabiennaalil.
Isikunäitus «Harilikud maailmad» on Võrumaa muuseumi galeriis avatud 29. juunini.