Võru lasteaia Punamütsike kolme kasvandiku, linnapea ja peaehitaja ühisel jõul pandi neljapäeval kahe vihmahoo vahelisel päikesepaistelisel hetkel nurgakivi uuele lasteaiahoonele, millest lubatakse inspireerivat arhitektuuripärli kogu linna jaoks.
«Uus hoone on ühe Eesti tipparhitektuuribüroo poolt loodud tõeline arhitektuuripärl Võru linnas,» ütles peatöövõtja Embach Ehitus OÜ juhatuse liige Peeter Voovere. «Ja mitte ainult väliselt, vaid ka siseselt hästi funktsionaalne, läbimõeldud ja lastesõbralik.»
Võrus lõuna ajal alanud vihmasadu tegi kella 15 paiku piisavalt pikaks ajaks vahe sisse, et särava päikese käes saaks nurgakivi linna viimaste aastate olulisim ehitustöö – 8 miljonit eurot maksev uus lasteaiahoone.
Linnapea Kalvi Kõva pani nurgakivisse lastud silindrisse hoone projekti, ajalehe ja pisut kehtivat raha. Samuti rändas silindrisse kaks mälupulka – üks linna, teine ehitaja poolt – linna ja ehituse kohta käiva teabega. Seda kõike lootuses, et kui kauges tulevikus silinder leitakse, osatakse mälupulkadega ka midagi ette võtta.
«Ega sellega mõne aja pärast midagi teha ole, aga vähemalt saavad tulevased mõelda, mis asi see on,» ütles Voovere firma logoga mälupulka silindrisse lastes.
Silindri enese potsatasid nurgakivisse kolm lasteaia kasvandikku ühes Kalvi Kõva ja Peeter Vooverega ning kõik lapsed said võimaluse kelluga sellele segu peale kukutada.
«Koostöö on meil linnaga ja alltöövõtjatega siiamaani väga hea, võime julgelt kinnitada, et aasta pärast on see hoone valmis. Nii nagu kokku lepitud, juulikuus 2026,» ütles Voovere. «Ehitajatena loodame siiralt, et hoone on arhitektuuriliselt nii inspireeriv, et tulevaste kasvandike hulgast sünnib nii mõnigi ehitaja, projekteerija või arhitekt.»
/nginx/o/2025/02/12/16650587t1h3008.jpg)
Embach ehitus on varem Võrus ehitanud ja rekonstrueerinud riigigümnaasiumi hoone keskväljakul.
Lasteaia tärkav hoone tuleb ühekorruseline ning ülalt vaadates kuuekiirelise päikese kujuga. Iga kiir mahutab rühmaruumid, mängualad või administratiivruumid. Hoone keskmes asub valgusküllane aatrium, mis ühendab erinevad alad ja sobib nii igapäevategevusteks kui ka suuremateks üritusteks. Disain on loodud nii, et ruumid oleksid praktilised, mängulised ja toetaksid laste arengut ning loovust.
Uue liginullenergiahoone ehitamist toetab Eesti riik 2,8 miljoni euroga. Linn paneb lasteaia ehitusse ka kaitseministeeriumilt saadud Nursipalu hüvitusmeetmest eraldatud ühekordse investeeringutoetuse.