/nginx/o/2025/06/04/16895236t1h4d32.jpg)
Sügisel avatava kood/Võru kooliaasta stardib koos alustava IT-ettevõtja arenguprogrammiga, kus osalejad saavad arendada oma äriideid, luua prototüüpe ning õppida idufirma loomise põhialuseid. Eesmärk on edendada Võru maakonnas IT-ettevõtlust ja hoida talendid kodukandis.
«Alustava IT-ettevõtja arenguprogrammi idee on laual olnud juba aastaid, alates kood/Võru projekti arendamisest,» ütles Võrumaa arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots. Tema sõnul on eesmärk edendada IT-valdkonda maakonnas, tekitada huvi, soodustada IT-ettevõtete teket ning hoida kooli lõpetajad piirkonnaga seotuna, et nad jääksid siia ja panustaksid kohaliku ettevõtluse arengusse.
Selle aasta esimesel poolel kirjutati Tootsi sõnul idee põhjalikumalt lahti, viidi läbi hange ning väljavalitud partner on nüüd juba mitmendat nädalat tegutsemas. Samuti on reedeni avatud ideekorje, kuhu on kõigil võimalik esitada oma IT-valdkonna väljakutseid.
Programm kestab viis kuni kaheksa kuud
Programmi eesmärk on anda osalejatele praktilised oskused äriidee arendamiseks ja prototüübi loomiseks, suurendada valmisolekut iduettevõtte alustamiseks ning kujundada piirkondlik kogukond, kus kohtuvad õppijad, ettevõtjad ja mentorid.
Tegemist on viis kuni kaheksa kuud kestva programmiga, mida viiakse läbi kaks korda ning mis on avatud nii kood/Võru õpilastele kui ka teistele infotehnoloogiahuvilistele.
«Kui mõnel meie maakonna tootmisettevõttel on IT-valdkonna väljakutse – näiteks andmete kogumine, tootmist lihtsustav programm või personaliõppe lahendus –, siis ootame just selliseid ideid,» tõi Toots näite. «Ideaalis võiks probleem olla konkreetsele ettevõttele oluline, kuid selle lahendus võiks sobida ka teistele sarnaste vajadustega ettevõtjatele.»
Praegu käibki ideekorje. Seejärel toimuvad sügisel kahepäevased häkatonid: töötoad, ideetormid, esmase prototüübi visiooni visandamine, prototüübi loomine, samuti lühikese ja mõjusa tutvustuskõne harjutamine.
/nginx/o/2025/06/04/16895239t1h19d9.jpg)
Õppijate sidumine piirkonnaga
Häkatonide käigus valitakse välja kõige perspektiivikamad ideed, mis liiguvad edasi kuni kaheksa kuud kestvasse arenguprogrammi, kus selgub, kas neis peitub toimiv IT-lahendus ja äriline potentsiaal. Arenguprogrammi pääseb viis kuni kaheksa meeskonda.
Oktoobris ja uue aasta alguses alustavad ka kaks meeskondadele suunatud koolitusprogrammi, millest kumbki koosneb kuuest õppepäevast. Eesmärk on toetada häkatonil sündinud ideede edasiarendamist elujõulisteks iduettevõteteks. Iga koolituspäev sisaldab nii inspireerivaid teoreetilisi käsitlusi kui ka praktilisi harjutusi ja arutelusid töötoa vormis.
Kuna IT-ettevõtlus on siin seni vähe arenenud ja kood/Jõhvi näitel kipuvad lõpetajad lahkuma, tuleb luua võimalusi, et nad saaksid IT-ettevõtlusega tegeleda just Võru maakonnas.
Tiit Toots, Võrumaa arenduskeskuse juhatuse liige
Võrumaal pakutakse mitmesuguseid arenguprogramme. «Näiteks Vunki Mano keskendub ühiskondlikele väljakutsetele, tuues kokku avaliku sektori, kogukonna ja ettevõtluse. KEIKi ehk Kagu-Eesti innovatsioonikeskuse inkubatsiooniprogramm on mõeldud neile, kel juba äriidee olemas,» sõnas Toots. «Alustava IT-ettevõtja arenguprogramm aitab aga ideeni jõuda,» nentis ta.
«Loodav programm toob kokku piirkonna ettevõtjate väljakutsed, kood/Võru ja teiste IT-huviliste kompetentsi ning kogenud mentorite pädevuse,» lisas Toots. Arenguprogrammi viib läbi Loome Disain OÜ.
Oma kogemusi jagavad ärikonsultant Indrek Maripuu, kes keskendub ärimudelitele ja meeskonnatööle; teenusedisainer Kairi Loomet, kelle teemad on disainmõtlemine ja prototüüpimine; iduvaldkonna ekspert Karin Künnapas, kes räägib finantsidest ja juriidikast; koolitaja Kalev Kaarna, kes tutvustab turundust.
Sügisel avatava programmeerimiskooli kood/Võru eestvedaja Anneli Piigli sõnul annab programmis osalemine hea võimaluse rakendada oma IT-teadmisi ning omandada praktilisi oskusi idufirma või ettevõtte käivitamiseks. «See on suurepärane võimalus olla protsessiga kaasas ja kogeda, kuidas ideest jõutakse esmase prototüübini,» kinnitas ta.
«Meie suurim väljakutse on see, kuidas siduda kood/Võru õppijaid piirkonnaga,» lisas Toots. «Kuna IT-ettevõtlus on siin seni vähe arenenud ja kood/Jõhvi näitel kipuvad lõpetajad lahkuma, tuleb luua võimalusi, et nad saaksid IT-ettevõtlusega tegeleda just Võru maakonnas.»