Politsei suurendab kontrolli joobes juhtide tabamiseks

Foto on illustreeriv.

FOTO: Postimees/Scanpix

Esmaspäevast jaanipäevani kontrollib politsei tavalisest intensiivsemalt sõidukijuhtide kainust.

Käesoleval aastal on liikluses hukkunud 42 inimest, neist kaheksa joobes juhi süül. Vigastada on tänavu saanud 592 inimest, neist 49 joobes juhi süül. Eelmisel aastal põhjustas 29% liiklusõnnetustest joove.

Korrakaitsepolitseiosakonna komissari Riho Tänaku sõnul peaksid need arvud iseenda eest rääkima ja panema inimesi hoiduma alkoholi tarvitanuna rooli istumast.

Samas võib siin-seal kohata tolerantset suhtumist alkoholi tarvitamisesse ja seejärel sõitma asumisse. «Millegipärast arvatakse, et pärast kahe õlle või klaasikese veini joomist on inimese reaktsioonivõime endine. Ometigi on enamik õnnetustest saanud alguse just väiksest kogusest alkoholist, mis on inimese tavapärast reaktsioonivõimet oluliselt pärssinud,» rääkis Tänak.

Politsei soovitab hoida oma sõidukis alkomeetrit, mida tuleks julgelt ja häbenemata kasutada, et olla oma sõiduvõimes täielikult veendunud. «Arvestades suveürituste rohkust ja kommet pakkuda neil alkoholi, võiks ka korraldaja võimaldada osalejatel lahkudes oma joovet kontrollida,» ütles Riho Tänak.

«Kui keegi peaks siiski oma võimeid üle hindama ja alkoholi tarvitanuna sõitma asuma, on kõigi juuresviibijate kohustus teda takistada ja kui see ei aita, politsei kutsuda,» lisas Tänak.

Alkoholi tarvitanuna sõiduki juhtimise eest võib karistada kuni 1200eurose trahviga, arestiga kuni 30 päeva või juhtimisõiguse äravõtmisega 12 kuuni. Aasta esimese viie kuu jooksul on politsei tabanud 3197 alkoholi tarvitanud sõidukijuhti. 1704-le on sel põhjusel määratud rahatrahv, 44-le mõistetud arest ja juhtimisõigus on võetud ära 740 inimeselt.

Politsei koostööpartnerid joobes juhtimise ohtudele tähelepanu pööramisel on maanteeamet ja Raadio Kuku, kelle kampaania «Selge grupijuht 2012» on eksponeeritud välimeedias, raadios ja mitmetes baarides ning restoranides üle Eesti.

4.–8. juunini on sõidukijuhtide joobekontroll teravdatud tähelepanu all kogu Euroopas.

Tagasi üles