Pealinlased peavad Valgamaad Eestimaa Siberiks

Linnar Priimägi

FOTO: Postimees/Scanpix

Et parandada Valgamaa mainet, tuleks Linnar Priimäe arvates muuta ettekujutust maakonnast kui Eestimaa Siberist, nihutades selle kujutlustes Eesti keskmesse.

«Valgamaalased peavad ise oma elukohta heaks, turvaliseks ja kauni loodusega huvitavaks kohaks. Majandussurutise aastatel on langenud nende hinnang töövõimalustele ja suurenenud pessimistlikud hoiakud – ei teata, mis saab tulevikust,» ütles Tallinna Ülikooli reklaami ja imagoloogia õppejõud Linnar Priimägi.

Noorte pealinlaste silmis on kuvand Valgamaast aga hoopis teine. Kokkuvõtvalt võib seda väljendada lausega: Valgamaa on Eestimaa Siber.

«Väljastpoolt vaataja arvamusel on maakond liikumatu ehk arenematu, kauge, kasutu, vaene ja külm ääremaa. On küll rahumeelne ja ainulaadne,» nimetas Priimägi maakonna iseloomustamiseks öeldud märksõnu. Priimäe arvates loovad need pildi liikumatust, kargest talvemaastikust.

Valgamaa tuleks tema hinnangul mainekujunduslikult nihutada Eesti keskmesse ning imagoloogiliset eemalduda Lätist. «Igasugune seos Lätiga nõrgendab Valgamaa isedust Eesti osana. Eesmärk on Valgamaa välja tuua kauge ääremaa, Eestimaa Siberi staatusest,» rõhutas asjatundja.

Priimägi soovitas kasutada Valgamaa kolmainuse rõhutamisel nimetusi Valgamaa – Valge Võrumaa, Valge Tartumaa ja Valge Mulgimaa. Valge nimi tekitavat temas assotsiatsioone: puhas, valkjas, talvine, külm. «Tüüpkuvandile, milleks on näiteks Mulgimaa, tuleb üles ehitada karakterkuvand ehk siis Valge Mulgimaa,» selgitas Priimägi.

Tagasi üles