Näitus avardab piiri tähendust

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Näitusetööde alus on kunstnike performance 14. augustil 2017 – kuuetunnine jalutuskäik konkreetsel piirilõigul. Olulisteks kompositsiooni elementideks olid piiripostid.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Valga muuseumis avatakse laupäeval kell 13 Marit Mihklepa ja Edgars Rubenise näitus «Walk».

See on kahe kunstniku sissevaade argisusse kui keskkonda ja mõtteviisi. Näitusel venitavad Mihklepp ja Rubenis Valga-Valka kaksiklinna piiri ning uurivad ääreala väärtust kohas, kus esmapilgul ei ole midagi vaadata.

Mihklepp ja Rubenis hakkasid näituse materjali koguma 2017. aasta suvel Valgas residentuuris viibides. Kunstnikke huvitas, kuidas oleks võimalik vabastada piir sotsiaalpoliitilisest kontekstist ja leida selle keskkonna lugemiseks mõnda muud keelt.

Näitusetööde alus on kunstnike performance 14. augustil 2017 –  kuuetunnine jalutuskäik konkreetsel piirilõigul. Olulisteks kompositsiooni elementideks olid piiripostid, mis oma tavakeskkonnas viitavad eri territooriumide kokkupuutele, ent sekkumise käigus tõlgenduvad nähtamatuteks muusikainstrumentideks.

Muuseumi galeriis saab näha videot ja fotosid ning osaleda avatud eksperimentides.

Näituse pealkiri «Walk» viitab elu eksistentsile läbi aegade, mis on aset leidnud paigas, kus asub kaks linna: Valga ja Valka. Nende linnade algne saksapärane nimi Walk on kui ankur, mis asub teisel pool ajalugu. Samuti viitab sõna «walk» kõndimisele, milles kunstnike töö paljuski seisnes, sest kõndimine on üks algupärasemaid ja argisemaid tegevusi maastikul liikudes ja olles.

Näitus on osa projektist «100 paplit» ning seda toetavad EV100 kunstiprogramm «Rändajad ja kohanejad», Eesti Kultuurkapital ning Läti Kultuurkapital.

Marit Mihklepp on praegu Hollandis resideeruv Eesti kunstnik, kes uurib inimese igapäevaprotsesside seotust teiste eluvormidega. Peale magistrikraadi saamist Haagi Kuningliku Kunstiakadeemia ArtScience’i osakonnas huvitab Mihkleppa instruktsioonide ja lihtsate objektide kaudu publiku kujutlusvõime ja füüsilise keha liigutamine.

Edgars Rubenis on Läti helilooja ja kitarrist, kes bänditegevuse (Mona de Bo) ja soololoomingu kõrval komponeerib ka muusikat teatri- ja moodsa tantsu etendustele ning filmidele. Oma loomingus vaatleb Rubenis kompositsiooni kui kohtumispaika, muusika ja publiku võrdväärset dialoogi. Praegu elab Rubenis Hollandis, kus õpib Haagi Kuninglikus Konservatooriumis elektroonilist muusikat.

Tagasi üles