Kaido Tamberg: Otepääle tuleb värske särk selga ajada

Kaido Tamberg

FOTO: Arvo Meeks

Otepää on linna nime kandnud 83 aastat. Tema juured ulatuvad aga juba muinasaega. Siinne kant oli tähtis kaubateede sõlmpunkt ja sõjateede ristumiskoht – seda laiemaski geograafilises mõõtmes. Kaubeldi siin russide ja ugride naha ja vahaga, aga siia ulatusid ka idamaade kaubavoogude õrnad puuted. Meie eneste maa andidest rääkimata. Seda, et siia jõudsid uusimad suure ilma uuendused, näitab kas või tulirelvaleid Linnamäelt.

Otepää on Eesti rahvusvärvide ja Eesti lipu ühtesidumise koht. Siin sai meie sinimustvalge õnnistatud ja pühitsetud. Siit algas selle tõus ametliku rahvuslipu staatuse poole. Eesti rahvuslik iseteadvus ja meie omariikluse olulised sündmused on samuti tugevalt otepäälastega ja Otepääga seotud. On ju siinsed pojad ja tütred valanud verd nii Vabadussõjas ja muudes sõdadeski oma riigi sünni nimel ning enda kodu kaitsel. Samuti on Otepääga seoses võimalik leida hulk Eesti riigi rajamisel ja ülesehitamisel ning iseseisvuse taastamisel olulisi nimesid.

Millest hingab ja elab üks Eesti hubasemaid väikelinnu? Otepää on saanud arengus suure tõuke hetkedest, kui siia otsustati rajada Tehvandi ja Kääriku spordibaasid. See lõi elu käima ja tõi maailma meie õuele. Tekkisid sidemed ja arenesid inimsuhted. Alul suure sundriigi NSVL rahvaste baasil, hiljemalt avanes siin kogu spordimaailma ilu. Kuna Otepää edulugu toitub suuresti rahvusvahelisusest, on ka meie edasine hea käekäik seotud avatusega muule Eestile ja maailmale. Otepää endasse sulgumine oleks suur vähikäik.

Otepää veri käib hästi ringi ja on hapnikurikas siis, kui siin toimuvad kultuuri- ja spordisündmused, kus kõneldakse paljudes keeltes.

Seega vajab talvepealinn rahvusvahelist tähelepanu ja üle riikide ulatuvaid sündmusi. Rally Estonia, laskesuusatamise ja suusatamise MK-etapid ning orienteerumine toovad seda meile juba praegu, aga vaja oleks enamat. Need võivad olla küll elanike vaikelu vahel häirivad sündmused, aga neid on Otepääle väga vaja.

Meie praegune tegevus väljapoole on suunatud rahvusvaheliste sündmuste siiatoojate leidmisele ja nende motiveerimisele. Otsime võimalusi koostöös erakapitaliga Otepääst teha ka suur kontsertide ja etenduste keskus mõjuliinile Riia–Pihkva–Tartu. Talvepealinna tähtsust oluliste sündmuste toimumiskohana tuleb laiendada ja aastaringsust suurendada. Otepää veri käib hästi ringi ja on hapnikurikas, kui siin toimuvad kultuuri- ja spordisündmused, kus kõneldakse paljudes keeltes.

Üks viib aga teiseni. Kui tahta, et külaline siin end hästi tunneks ja õnneliku näoga raha siia jätaks, on vaja esmalt, et oma inimene hoitud oleks. Otepää on lõunaeestluse kants ja väärikuse kandja. See linn peab hea välja nägema ja mugav olema. Sel aastal valmib uus keskväljak ja teostamisel on lipumuuseumi tervikidee, kuhu on kavas ühendada nii piirkonna muud mälutoad kui ka spordimuuseumi nüüdisajastamine ja kõige selle ühtsetel alustel toimimine.

Linnamäe kui muistne kindluspaik ja linnapildi lahutamatu osa peab saama esitletud. Kavandamisel on vana kindluse valgustusega visualiseerimine ja omanäolised vaatlusvõimalused valgeks ajaks. See kujutaks endast muistseid müüre markeerivat vaatlusrada, mis asub müüripealse linnuse kaitsja kõrgusel ning mida mööda kõndides saab end samastada muistse vaatlejaga. Pimedal ajal töötab sama taristu valgusmarkeeringuga, mis toob esile muistsete müüride kontuurid.

Linnamäe tipust avaneb üks Eesti ilusamaid vaateid, mida peaks veelgi ära kasutama linna imetlejate hurmamiseks. Sinna kuluks ära mõnus vaateplatvormiga suvekohvik või muud seesugust, mida ranged kaitsereeglid lubavad.

Linnamäe ümbruses käib samal ajal ideekavandi testimine ühe korraliku esinemispaiga loomisel suvisteks kontsertideks ja etendusteks.

Kõik need ideed antakse ka arvamuse avaldamiseks avalikkusele näha, kui aeg sealmaal on, kus asjad arutamist väärt vormi saanud.

Linnamäe tipust avaneb üks Eesti ilusamaid vaateid, mida peaks veelgi ära kasutama linna imetlejate hurmamiseks.

Linnaelanikuta pole aga linnal hinge, mõtet ega otstarvetki. Linn vajab hädasti uusi kortereid ja eramuid. Hea võimalus on värske rahastamisotsuse saanud projekt 35 korteriga üürielamu ehitamiseks. See oleks kena uus maja siia tulla soovivatele ja juba siin elavatelegi peredele. Lisaks kaardistame hoolega olemasolevaid vallale kuuluvaid krunte ja võimalusi neid ehitada soovijaile müüa. Otepää linnasüda on saamas aastal 2019 uut ja hubast nägu, et siin lihtsalt puhata ja läbi viia kogukonna üritusi. Seoses sellega, et i-le punkt panna, on vaja värskendada ka vallamaja välisilmet ning panna selle kell taas laulma.

Et Otepääle uut hingamist anda, on vaja tarka rahastamist, kaasates veel saada olevad eurotoetused ja muude fondide võimalused. Vahepeal oli Otepää justkui pisut unne vajunud ja euroraha kasutati kasinalt. Ei oska öelda, kas oli selle põhjus pidev võimuvahetus, võimalus riigiinvesteeringute loorbereil puhata või midagi muud. Pärast haldusreformi on õnnestunud kaasata olulisel määral euroraha ning aastatel 2019–2021 investeerib vald ainuüksi Otepää linna ligi 7 miljonit eurot. Linn saab lisaks valminud tervisekeskusele ja lasteaiale uue keskväljaku ja lipumuuseumi, erihoolekande keskuse ja kortermaja, peale selle uuendatakse kõnniteid ja remonditakse raekoda. Plaanime tõsiselt käsile võtta ka parkimisalade laiendamise ja uute rajamise. Lisanduvad era- ja riiklikud investeeringud, mis seotud COOPi ja Tehvandiga.

Meie eesmärk on piltlikult Otepääle värske särk selga saada, teha Tema Kõrgusele uuenduskuur nii toimimises kui ka juhtimises ning saavutada uus kvaliteet ja tase.

Selleks on vaja uuendada ja isikupärastada linnaruum ning parendada heakorda. Avalikud teenused tuleb koondada ja teha kasutajatele mugavamaks. Otepää gümnaasiumi tegemistes tuleks aga leida lisavõimalusi, et siin sooviks õppida ka mujalt tulijad. Samuti on tarvis ehitada uusi kortereid ja soodustada eramuehitust ning koostöös erakapitaliga luua linna lisatöökohti ja tuua investeeringuid. Veel tuleb igati soodustada väikeettevõtluse toimimist linnasüdames ning hoida oma suuri tööandjaid meil.

Tagasi üles