Päästjad käivad pakase ajal kodudes

Lõuna-Eesti Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Päästjad külastavad külmaperioodil kodusid üle Eesti.
Päästjad külastavad külmaperioodil kodusid üle Eesti. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Päästjatel on kavas lähipäevil, kui ilmateenistus prognoosib jätkvalt väga pakaselist ilma, väisata kodusid, et kontrollida tuleohutusnõuetest kinnipidamist.

Päästeameti varasem kogemus on näidanud, et külmakraadide kasvades suureneb hüppeliselt tulekahjude hulk ja tules hukkunute arv. 2016. aasta jaanuaris hukkus külmalaine ajal tulekahjudes kolme nädalaga 11 inimest.

Inimelude päästmiseks külastavad päästjad külmaperioodi jooksul üle Eesti kodusid. Päästemeeskonnad patrullivad piirkondades, kus on suurem oht põlenguteks, sealhulgas kontrollitakse mahajäetud hooneid. Koostöös kohalike omavalitsustega ja korteriühistutega jagatakse elanikele tuleohutusalaseid nõuandeid.

Päästeameti peadirektori asetäitja Tauno Suurkivi sõnul on päästeametil olemas kogemus eelmisest aastast, kus külmaperioodi ajal samuti piirkondades valves oldi ja patrulliti ning kodusid külastati. «Eelmise aasta jaanuari alguses paigutas päästeamet külmade ilmade ajal oma ressursi ümber ja tegi rohkelt kodukülastusi. Ning tuleõnnetuste ja hukkunute arv tegi läbi olulise languse.»

Traagiliste tagajärgedega õnnetuste vältimisele saab igaüks Eestis kaasa aidata, ühtlasi jagavad päästjad soovitusi käitumiseks pakaseliste ilmade ajal.

Kütmisel soovitab päästeamet järgida põhimõtet – korraga vähem, aga sagedamini. Ahju, pliidi ja kamina läheduses ei tohi olla mööblit, vaipu, küttepuid, pappkarpe ega muid kergesti süttivaid esemeid. Hoolega peab jälgima, et siibrit ei suletaks liiga vara.

Ei tohi koormata elektrisüsteeme, katta puhureid ega elektriradiaatoreid.  Kui lisasoojuse saamiseks on vaja kasutada elektrilisi radiaatoreid või soojapuhureid, tuleb seda teha mõistlikult, et elektrisüsteemi mitte üle koormata. Soojapuhureid ja radiaatoreid ei tohi riideesemetega kinni katta.

Hoiduda tuleb lahtise tule kasutamisest torude sulatamisel. Korralikult soojustamata torude jäätumine on sage probleem külmade ilmade saabumisel. Torustike külmumise vältimiseks tuleb need katta lisaisolatsiooniga. Mingil juhul ei tohi jäätunud torusid sulatada lahtise tulega, näiteks leeklambiga.

Jäätunud torude sulatamiseks soovitab amet kasutada soojakaableid või järelevalve all olevat soojapuhurit. Kontrollida tuleks suitsuanduri korrasolekut. Elusid päästab ainult töökorras suitsuandur! Vajadusel peab vahetama patarei ja pühkima andurilt tolmu.

Küsimuste korral saab helistada päästeala infotelefonile 1524.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles