Toidufirma esindaja: arutult suurtes kogustes toidu ostmine suurendab toidujäätmete koguseid

LEPM
Copy
Toidukorv. Pilt on illustratiivne.
Toidukorv. Pilt on illustratiivne. Foto: Andres Teiss/Pm

Fazer Eesti paneb tarbijatele südamele oma nädala toidukorv ette planeerida ning vältida olukorda, kus liialt varutud toidukaup hoopis koduköögis rikneb.

„Kuna poes käimist peaks praegu miinimumini piirama, siis tasub oma ostukorv hästi läbi mõelda ning erinevate toiduainete varumine mõistlikkuse piires ette planeerida,“ ütleb Fazer Eesti turundusjuht Riina Eedra. See annab võimaluse ka jaekettidel toodete tellimusi tõhusalt planeerida.

„Nii saame vähendada toiduraiskamist kodudes kui ka kauplustes. Tarbijate, edasimüüjate ja tootjate koostöös saame tagada selle, et meie lemmikuid leivatooteid võimalik kõigil soovijatel osta,“ ütleb Eedra. Ta rõhutab, et toodete läbimõtlemata hulgiostmine võib igapäevastest toiduainetest ilma jätta need, kel pole võimalust suuri koguseid ette osta või kes niisamagi tihti poodi ei satu – näiteks suurpered või eakad.

Niisamuti nagu on oluline poeskäigu läbimõtlemine, on oluline pöörata tähelepanu ka toidu hügieenilisele käitlemisele. „Ka kodustes tingimustes peab hügieenile tähelepanu pöörama, sest pesemata kätelt levivad bakterid kiiresti toiduainetele, mis omakorda soodustab toidu riknemist,“ ütleb ta. Puhaste kätega katsutud toit säilib kauem värske, andes omakorda vähem põhjust varutud toidukaupa prügikasti visata.

Eedra kinnitab ka, et Fazer täidab kõiki toidutööstustele seatud hügieeninõudeid kõigis oma tootmis- ja käitlemispunktides, kuid praeguses olukorras pöörab erilist tähelepanu töökoha- ja töötajate hügieenile ja tervisele, järgides ka töökorralduses ametkondade soovitusi. 

Kui leiba on liialt varutud

Fazer palub silmas pidada ka toodete koduseid hoiustamistingimusi. „Kui näiteks viimasest poeskäigust on seisma jäänud mitu pakki leiba, mille „parim enne“ kuupäev hakkab lähenema, ei tasu neil kindlasti lasta halvaks minna,“ ütleb Eedra.

Kui käid nüüd harvemini poes ja kodus on mitu pätsi leiba, mis peavad järgmise poeskäiguni vastu pidama, siis soovitab Eedra hoida pätse õhukindlas anumas või suletud leivakorvis ning kindlasti veenduda, et ka leivakott oleks hästi kinnitatud. „Lahtisesse kotti leiavad riknemist soodustavad bakterid palju kiiremini tee kui kinnisesse, seega kui tahad, et leib võimalikult kaua ka kodus säiliks, peab meeles pidama, et leivapakid oleksid kinni ja neile võimalikult vähe õhku ligi pääseks,“ ütleb ta.

Varutud leivapätsid võib panna ka külmkappi, kus pagaritooted säilivad kauem kui toasoojas, andes võimaluse leivaviilu röstris üles soojendada ja maitsva võileiva põhjaks kasutada.

Pagaritoodetest saab valmistada ka riivsaia või -leiba – selleks tuleb saiaviil röstida või ahjus kuivatada, seejärel riivida ning hilisemaks kasutamiseks õhukindlas karbis säilitada.

„Seisma jäänud leiva- või saiaviiludest tehtud riivsaia saab kasutada muudes roogades, näiteks teha pikkpoissi või kohupiimaga kihiline leivamagustoit,“ soovitab Eedra. Samuti sobib leiba-saia kasutada saiavormi või leivasupi valmistamiseks või praadida leivast-saiast salati peale krutoonid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles