Poole aastaga investeeriti Eesti idufirmadesse 246 miljonit eurot

Taxify asutajad Martin Villig ja Markus Villig.

FOTO: EERO VABAMÄGI / EESTI MEEDIA/SCANPIX

2018. aasta esimese kuue kuuga investeeriti Eesti idufirmadesse 245,6 miljonit eurot eurot; idufirmad maksid esimesel poolaastal kokku 21 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 25 protsenti enam kui mullu.

Kohalike idufirmade ridadesse lisandus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 27 protsenti võrra enam töötajaid, kokku loodi 388 uut töökohta. Esimesel poolaastal maksid 550 Eesti idufirmat tööjõumakse ligi 21 miljonit eurot, mida on 25 protsenti rohkem kui eelmise aasta esimesel poolel, teatas Kredex.

Kui 2017. aastal oli meie idufirmade aastane käive 275 miljonit eurot, siis sel aastal on samast eesmärgist saavutatud juba 55 protsenti ehk võrreldes 2017. aasta esimese poolega on idufirmade koondkäive kasvanud 11 protsenti.

"Kokku on tehtud 15 tehingut, mis teeb ühe tehingu keskmiseks suuruseks 16,3 miljonit eurot. Eelmisel aastal oli tehingu keskmine suurus 6,8 miljonit eurot ja varasematel aastatel oli see 1–2,5 miljoni euro kandis. Mõistagi tuleneb tehingute kõrge keskmine paarist suuremast, ent kui võtame arvesse, et idufirmad loovad viis korda rohkem töökohti ning maksavad iga töötaja kohta kaks korda enam tööjõumakse ehk luuakse kõrge lisandväärtusega hästi tasustatud töökohti, on ka üksikutel investeeringutel laiem positiivne mõju Eesti majandusele," ütles Startup Estonia juht Maarika Truu, kelle sõnul on oodata idufirmade investeeringute rekordaastat.

Investeeringute eesotsas on Taxify 150 miljoni eurose investeeringuga Saksamaa autokontsernilt Daimler. "Kasutame investeeringut, et oma tehnoloogiat arendada ja edasi laiendada, peamiselt Euroopas ja Aafrikas," ütles Taxify tegevjuht ja kaasasutaja Markus Villig.

Selle investeeringuga liitus Taxify niinimetatud ükssarvikute ehk vähemalt miljardi dollarilise turuväärtusega ettevõtete klubiga, mis ühtlasi tegi Eestist suurima ükssarvikute arvuga riigi maailmas elaniku kohta.

Samuti kindlustas aasta esimesel poolel suure investeeringu Pipedrive, kaasates Insight Venture Partnersilt ja Bessemer Venture Partnersilt kokku ligi 43 miljonit eurot. Pipedrive'i tegevjuhi ja kaasasutaja Timo Reinu sõnul on neil uute investoritega Pipedrive'i tuleviku osas sarnane nägemus ning firma tulevikku nähakse konkurentsitihedal kliendisuhete halduse turul.

"Meie eesmärk on muuta Pipedrive veelgi paremaks ja globaalsemaks, et jõustada müügiinimesi üle terve maailma, aidata müügiinimestel keskenduda müümisele ja müügijuhtidel neile parimate võimalike tingimuste loomisele," ütles Rein.

Pikaaegse iduettevõtja ja investori Allan Martinsoni hinnangul näitab investeeringute liikumine väga erinevatesse ettevõtetesse, et Eesti tehnoloogia valdkonna ökosüsteem on hästi kanda kinnitanud ning ei rajane vaid mõnel üksikul edulool. "Eesti ei leiutanud oma Nokiat, aga leidis unikaalse mooduse edu saavutamiseks ning see on ainult hea. Nüüd on kõige põletavam küsimus andekate inimeste leidmine ja selleks on vaja sektori ja valitsuse ühiseid jõupingutusi," märkis Martinson.

Tagasi üles