Sõprus ühendas rahvusi

Sõprusfestival toimub igal kevadel ühes neljast koolist ning sel aastal oli järg Tõrva gümnaasiumi käes.

FOTO: Kertu Paas

Tõrva gümnaasiumis leidis 10.–12. maini aset 53. rahvusvaheline sõprusfestival. Tegemist on äärmiselt huvitava ja erilise traditsiooniga Tõrva gümnaasiumi, Läti Priekule keskkooli, Leedu Salantai gümnaasiumi ning Venemaa Gdovi keskkooli vahel, kirjutab kooli abiturient Pamela Paul.

Sõprusfestival toimub igal kevadel ühes neljast koolist ning sel aastal oli järg Tõrva gümnaasiumi käes. Reedel, 10. mail saabusid Läti, Leedu ja Venemaa delegatsioonid Tõrva ning seadsid end koolimajja sisse. Veidi pärast kohalejõudmist kohtusid külalised neid võõrustavate Tõrva gümnaasiumi õpilastega ning sõlmiti esimesed uued tutvused. Õhtu poole avati festival ja heisati festivali lipp. Samal õhtul toimus ka ööorienteerumine Tõrva linnas, kus pandi proovile erinevatest rahvustest õpilaste kaardilugemis- ja koostööoskus.

11. mai hommik algas hommikuvõimlemisega ning seejärel esitasid Tõrva gümnaasiumi teatrihuvilised õpilased ning külalised vene keeles “Kakukese” muinasjutu kaasajastatud lavastused. Pärast seda oli aeg iga-aastaseks suveniirilaadaks, kus iga kooli esindajad müüsid oma riigi suveniire ja käsitööd. Kogu laadal kogutud tulu läks festivali fondi. Loomulikult ei puudunud festivalilt ka sportmängud. Rinda pisteti nii lustakates kiiruse peale käivates ülesannetes kui võrkpallis. Toimus rahvuslik kontsert, kus oli võimalik näha erinevate rahvaste omapäraseid rahvariideid, vaadata rahvuslikke tantse ja kuulata rahvalaule. Päev lõppes diskoga, mis osutus noorte seas väga menukaks, sest kõigil oli võimalus enda soovitud lugusid mängida.

Festivali viimasel hommikupoolikul tutvusid väliskülalised Tartu linna ja selle vaatamisväärsustega. Tagasi kooli jõudnud, leidis aset show-kontsert „Tähtede vabrik“, kus igast delegatsioonist esines palju andekaid noori nii tänapäevaste laulude kui tantsudega. Peale kontserti lõpetati ametlikult festival ning anti festivali lipp üle Leedu Salantai keskkoolile, kes on 2020. aastal festivali korraldajaks. Õhtu lõppes taas diskoga, kus erinevatest rahvustest sõbrad said veel viimast korda koos lõbutseda ning seejärel oli külalistel aeg lahkuda.

On huvitav vaadata, kuidas keelebarjääri ületamine ei ole noorte jaoks probleem ning alati leitakse viis suhtlemiseks, olgu see siis Google’i tõlke või žestide abil. Olles ise mitmel aastal festivalil osalenud, julgen kinnitada, et see on erakordne võimalus sõbruneda uute inimestega sadade kilomeetrite kauguselt ning tutvuda teiste kultuuridega. Võib tõesti väita, et sõprusfestival aitab ühendada rahvusi ning, veelgi enam, leida sõpru kogu eluks.

Tagasi üles