Kuningriigipäeva programmis leidub tegevusi nii vanadele kui noortele

LEPM
Copy
Latsipäev Setomaal.
Latsipäev Setomaal. Foto: Setomaa vallavalitsus

On tavaks saanud, et Seto Kuningriik liigub külast külla. Tänavune Seto Kuningriigi päev on jõudnud Lobotka külla, mis on muistne küla Värska lahe kaldal. Nii lähedal suurele veekogule pole veel Setomaa tähtsündmust peetud. Kuulata saab setokeelset muusikat ja valida ülemsootskat ja kogeda palju muud, mis Setomaaga kokku kuulub. Samas toimub ka Latsipäiv ehk lastepäev.

Lisaks juba traditsiooniks saanud mõõduvõtmistele nii söögi-, joogi- kui käsitöö valmistamises toimub alati ka tihe kultuuriprogramm nii küla- kui pealaval. Külalaval kuuleb küla parimaid pillimehi ja leelotajaid. Pealaval on lubanud üles astuda üha rohkem kuulsust koguv seto juurtega tuntud muusikutest koosnev ansambel H6im, kus musitseerivad Ithaka Maria Harito – laul, Kethi Uibomägi – laul, Matis Leima – klahvpillid, Ivo Laanelind – elektrikitarr, Jaanus Viskar – basskitarr ja Reigo Ahven – trummid.

H6im on ehe kaasaegne seto bänd, emakeelne ja kosmopoliitse helikeelega. „Eestis armastatud seto verd muusikud said kokku 2020. aastal muinasjutuliseks Seto Kuningriigi päevaks Kolossova külas, et panna kõlama kaks esimest seto isamaalist laulu,“ kõneleb bänd enda kohta. „Me ei too lavale oma juuri, vaid neist võrsunud elujõulise haljendava imepuu!“

Bänd ei osanud aga kuidagi laiali minna, sest nagu Seto hümngi ette kuulutab: „Ku mi jal’ sis kokko tulli [...] ar’ sis veli vele tundsõ, sugu nakaś selgümä …“ Kevadel 2021 tunnustas Setomaa vald H6imu isamaalisi laule Hilana Taarka omakultuuripreemiaga.

Ka ansambel Karmona kogub seto rahva hulgas tuntust. Tegemist on KARMOškadega Naistega, millest ka kollektiivi nimi moodustub.

Neli aastat tagasi, kui oma esimesed pillihelid karmoškadest välja võluti, saadi aru, et ollakse ootamatult omavahel ja karmoškadega tugevasti kokku köidetud. „Lisaks põlledele ja kulpidele mahtusid nad suurepäraselt meie sülle,“ räägivad bändi moodustanud naised eesotsas Inara Luigasega. „Kui köögitoimetused tehtud, sõnad öeldud, algas järjekordne nauding-muusika ja meloodia. Pillilood on meieni jõudnud esivanemate pärandusena/ pärandina, juhuslikult eksinuna, otsituna ja noodiraamatust leituna. Austusest meloodia vastu oleme jätnud oma pillilood särama ehedana, teinekord isegi melanhoolsena, mõtisklevana või mõnusalt maheda maitsega.“

Kuningriigipäeval ei tohi ära unustada, et koos kõige muu setomaise, maitsmiste, tantsu, laulu ja käsitöö imetlemisega toimub alati ka midagi väga olulist lastele. Nii on tavaks saanud, et kavas on kindel koht Latsipääväl ehk lastepäeval.

Seekord algab päev õpitubadega, kus saab õppida seto keelt ja tantsu, õpetatakse valmistama puunukku ja proovitakse kätt punumises, kuulatakse seto muinasjutte ning mängitakse seto bingot.

Latsipäävä kulminatsiooniks on alati nuursootska ehk noorte oma sootska valimine. Nuursootska esindab aasta jooksul seto noori pea samamoodi nagu ka ülemsootska. Ta kohtub nii noorte kui vanadega ning kannab lisaks kauneile seto rõivile noorsootska saua ehk kiiorat.

Latsipäävä lõpetab karjuse ja nuurperenaase võistlus, kus tuleb nuputada, olla osav ning kaval, et lahendada etteantud ülesandeid ja takistusi.

Kunigriigipäev kulmineerub ülemsootska valimise ja Seto sõjaväe paraadiga. Õhtu lõpetab kuningalaud ja kirmas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles