P, 3.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Valgamaal liigub jutt uuest pagulaskeskusest

Taavi Niittee
, reporter
Valgamaal liigub jutt uuest pagulaskeskusest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Endine nüüdseks tegevuse lõpetanud Helme sanatoorne internaatkool, Pokardi kool.
Endine nüüdseks tegevuse lõpetanud Helme sanatoorne internaatkool, Pokardi kool. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Valgamaalasega võttis hiljuti ühendust kodanik, kes palus meil uurida, kas tõesti plaanitakse Tõrva külje all asuvate endise Helme sanatoorse internaatkooli tühjalt seisvatesse hoonetesse uut pagulaskeskust. Vähemalt sellised kuuldused levivat «küla peal» juba pikemat aega.

Vihjaja tunnistab, et pagulasteema kütab kirgi kõikjal Eestis ning sellest tulenevalt on külajutud kerged tekkima. Samas olevat viimasel ajal lisaks külajuttudele endise koolihoone juures märgata kahtlast tegevust – turvakaamerate paigaldust. «Kellele see hoone kuulub ja kas tõesti?» küsib ta kirjas ning arvab, et nii suure hoone puhul ei saaks ometigi rääkida paarist perest.

Helme vallavanema Tarmo Tamme jaoks ei tulnud kuuldus üllatusena: «Nalja visatakse ikka ja ka minu käest on küsitud, kas järgmine pagulaskeskus tuleb Helmesse või Pokardisse (Kirikuküla rahvapärane nimi – toim).» Samas ei teadnud Tamm muud, kui et Riigi Kinnisvara ASile kuuluval objektil viidi eelmisel nädal läbi mingit sorti politseiõppus, millest ka valda teavitati.

Seda, mida riigiettevõte hoonekompleksiga edasi plaanib, soovitas ta otse omanikult küsida. Tamm avaldas isiklikku arvamust, et juhul kui riik tõepoolest valda midagi taolist plaaniks, peaks sellel teemal kõigepealt kohaliku omavalitsusega ühendust võetama. Midagi sellist aga tema sõnul tehtud ei ole.

Riigi Kinnisvara ASi kommunikatsioonijuht Madis Idnurm kinnitas, et kaamerad paigaldati kõnealusele kinnistule seoses septembri lõpus aset leidnud politseiõppusega. «Meile teadaolevalt riik sinna pagulaskeskust rajada ei plaani, kuid täpsema info saamiseks palume teil pöörduda otse sotsiaalministeeriumi poole, kes seda valdkonda kureerib,» soovitas Idnurm.

Sotsiaalministeeriumi meedianõunik Oskar Lepik kinnitas, et praegu ei ole kõnealune kinnistu ministeeriumi arutelust läbi käinud. «Sotsiaalministeerium ja Hoolekandeteenused AS tegelevad väga aktiivselt uue täiendava majutuskeskuse otsimisega, aga kindlasti ei tehta seda nii-öelda salaja,» ütles Lepik, kelle sõnul ei saa sellised arutelud kindlasti toimuda ilma kohalikku omavalitsust ja kogukonda eelnevalt kaasamata. «Neid jutte on ennegi siin-seal üles kerkinud, kuid tagaselja neid asju kindlasti ei aeta.»

Tagasi üles