Uurimistöö prügisukeldumisest viib Valga õpilase reisile Kagu-Aasiasse

Vabatahtlik Kaari Uibomägi.

FOTO: Arvo Meeks

MTÜ Mondo premeeris prügisukeldumist käsitleva uurimustöö eest Valga gümnaasiumi õpilast Kaari Uibomäge kevadise õppereisiga Myanmari.

MTÜ Mondo autasustas reedel õpilaskonkursi "Iseseisvalt maailmahariduses(t)" võitjaid. Koostöös Tartu Ülikooli projektiga "Miljon+" korraldatud konkursil toodi esile maailmahariduslikke õpilasuurimusi ja täiendati eestikeelset Vikipeediat. Nii sõidabki konkursi võitnud Kaari Uibomägi kevadel õppereisile Šani osariiki Myanmaris ehk varasema nimega Birmas.

Konkurss toimus 10. septembrist kuni 10. detsembrini ja sellele laekunud töödes käsitleti maailmahariduse ning kestliku arengu teemasid, avati mõistet "freeganism", tutvustati Aafrika stiilis kinoklassi valmimist ja ühe praktilise tööna korraldati koolis arvamusfestival.

Konkursi võidutööks osutus keskkonnaaktivismi käsitlenud uurimus "Freeganlus ja prügisukeldumine", mille autor on Kaari Uibomägi Valga gümnaasiumist, tööd juhendas õpetaja Irja Kängsepp. Freeganid ja prügisukeldujad on inimesed, kes võitlevad toiduraiskamise vastu ja päästavad tarbimiseks kõlbulikku kraami. Uibomägi proovis uurimistöö kirjutamise raames ka ise prügisukeldumist.

"Õppisin nendest prügisukeldumistest austama inimesi, kes tunnevad muret meie planeedi heaolu üle ning on oma elu korraldanud nii, et nende ökoloogiline jalajälg oleks piisavalt väike. Õppisin võtma vaid nii palju, kui mul on vaja," kirjutab Uibomägi kokkuvõtteks.

Auhinnaks saadud õppereis Myanmari annab Uibomäele võimaluse oma silmaga näha, kuidas Eesti arengukoostöö projektid aitavad šani lapsi parema hariduse juurde.

Tartu Ülikooli "Miljon+" eriauhinna pälvis Andtriine Navi Hugo Treffneri gümnaasiumist vikiartikli "Naiste õigused" eest. Navi tööd juhendasid Aare Ristikivi ja Mari-Kätrin Kinks, kes julgustasid õpilast praktilise tööna korraldama oma koolis maailmanädalat, kus iga päev keskenduti ühele kestliku arengu eesmärgile. Võitjaid autasustati 1. veebruaril välisministeeriumis Eesti UNESCO ühendkoolide seminaril "Ühinenud Rahvad kestliku arengu nimel".

Konkursi hindamiskomisjoni kuulusid Diana Tamm MTÜ-st Mondo, Madli Kumpas UNESCO Eesti rahvuslikust komisjonist, Kairi Pirk-Vatunen välisministeeriumist, Ann Siiman Tartu Ülikoolist ja Jaan Meriniit Vikipeediast.

Õpilaskonkursiga sooviti leida ja tunnustada Eesti koolides kirjutatud maailmaharidusuurimusi ning suurendada maailmahariduse, humanitaarabi ja arengukoostöö valdkonna artiklite hulka eestikeelses Vikipeedias.

UNESCO ühendkoolide seminaril kuulutati välja ka uus konkurss, kus saavad osaleda õpilased, kes kaitsevad maailmahariduse-teemalise uurimistöö või praktilise töö käesoleva aasta jooksul. Tänavune konkurss kestab terve aasta, tulemused kuulutatakse välja 2020. aasta alguses ning võitja saab oma silmaga näha MTÜ Mondo arengukoostöö tegevusi Ugandas.

Konkurss ja Myanmari õppereis toimuvad välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi projekti "Laste ja naiste õigused maailmas inimeste lugude kaudu" raames. Õppereisi rahastab osaliselt ka haridus- ja teadusministeerium riigieelarvest. Konkurssi toetavad ekspertarvamusega UNESCO Eesti rahvuslik komisjon, Tartu Ülikooli "Miljon+" meeskond ja MTÜ Wikimedia Eesti.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles