Pillipeole pääses kagunurgast kümme kollektiivi

Rahvamuusikapeo loominguline juht Juhan Uppin ELMO RIIG/Sakala

FOTO: Elmo Riig

27. laulu- ja 20 tantsupeo «Minu arm» osana peetaval aegade suurimal rahvamuusikapeol esineb 74 kollektiivi 800 pillimängijaga. Võrreldes varasemate pidudega on seda kolmandiku võrra rohkem.

Rahvamuusikapeo loominguline juht Juhan Uppin tõdes, et huvi rahva- ja pärimusmuusika vastu on Eestis haruldaselt suur ning kasvab iga aastaga. Ettemängimistel osales kokku 90 kollektiivi ehk umbes 1000 pillimängijat.

Peo peakontserdil astuvad eraldi repertuaariga üles seitse pilliliiki: viiulid, lõõtspillid, kandled, torupillid, akordionid, näppepillid ja koondorkester. Kandled jagunevad omakorda kolmeks liigiks: väikekandled, rahvakandled ja kromaatilised kandled, ning esinevad eraldi juba kolmandat üldpidu järjest toimuval kontserdil «Kannelde öö».

Kõige suurem konkurss peole pääsemiseks oligi kannelde liigis. Soovijate arvu poolest olid suurimad veel näiteks koondorkestri, näppepillide ja viiulite liik. Nii astubki suvisel rahvamuusikapeol üles taasiseseisvusaja kõige suurem näppepilliorkester, milles musitseerib ligi 200 pillimängijat. Esimest korda eraldi liigina osalevad aga seekordsel peol torupillid.

Repertuaar haakub peo juhtmõttega «Minu arm» ning väärtustab päritud väärtusi ning nende hoidmist. Peamiselt moodustavad repertuaari eesti traditsioonilised pillilood, kuid mitmes liigis kuuleb ka uut autoriloomingut. Kõik seaded on loodud just selleks peoks.

Rahvamuusikapeo tasuta peakontsert toimub reedel 5. juulil kell 14 Tallinna Vabaduse väljakul. Peakontserdist teeb otseülekande ETV. Kontsert «Kannelde öö» leiab aset Tallinna Metodisti kirikus neljapäeva 4. juuli õhtul kell 21 ning seda vahendab otseülekandes Klassikaraadio.

Tagasi üles