Ravimite kättesaadavus võib halveneda

Ahti Kallikorm.

FOTO: Toomas Huik

Eesti Ravimihulgimüüjate Liidu hinnangul võib konkurentsiameti ettepanek lubada haiglaapteekidel kõiki ravimeid ise sisse vedada nende kättesaadavust pigem halvemaks muuta.

Nimelt leiab konkurentsiamet, et arvestades ravimite hulgimüügi kehva konkurentsiolukorda ning haiglate potentsiaali hulgimüüjatele konkurentsi pakkuda, tuleks kaaluda haiglaapteekide sisseveoõiguse laiendamist kõigile ravimitele.

Ravimihulgimüüjate liidu juhatuse esimehe Ahti Kallikormi sõnul ei ole Eestis ravimite hulgimüügi konkurentsiolukord kehv. Ta loetles, et Eestis tegutseb kolm hulgimüüjat – Magnum, Tamro ja Oribalt ning selgitas, et üldiselt ongi Euroopa riikides vaid paar-kolm suurt hulgimüüjat, sest ravimite hulgimüük on tema sõnul võimalik tänu mastaabiefektile.

Ühtlasi tähendaks liidu juhi arvates haiglatele ravimite sisseveo õiguse andmine ehk sisuliselt hulgimüügiõiguse andmine, et likvideeritakse üks Eesti ravimituru aluspõhimõtteist, mille kohaselt peab ravimite hulgimüük ja ravimite väljakirjutamine olema lahutatud. "Seega konkurentsiameti ettepaneku rakendamisel võime sattuda olukorda, kus patsient ei saa enam objektiivselt sobivaimat ravimit, vaid seda, mis on parasjagu haigla laos olemas," ütles Kallikorm.

Ta lisas, et samuti ei ole haiglatel võimalik ravimeid kusagilt kätte saada kiiremini, kui seda praegused hulgimüüjad teevad, sest haiglad hakkaksid tema sõnul suhtlema samade ettevõtetega Euroopas, kes on juba Eesti hulgimüügiettevõtete partnerid.

"Ravimite kättesaadavust ei ole selliselt võimalik parandada. Pigem näeme ohtu, et see võib hoopis halveneda, kui kogemuseta, partneriteta ja haigekassa rahade arvelt tegutsevad haiglad püüavad oma põhitegevuse kõrvalt ise ka rahvusvaheliselt ravimiturult oma patsientidele ravimeid hankida," märkis Kallikorm

Tagasi üles