President Alar Karis Ukraina alade annekteerimisest: see on kuritegu

LEPM
Copy
Alar Karis
Alar Karis Foto: Канцелярия президента республики

President Alar Karis kommenteeris Venemaa teadet Ukraina territooriumite annekteerimisest, märkides, et Eesti ei tunnusta seda sammu kunagi.

«Võltspidulikkus, millega Venemaa on teatanud Ukraina territooriumite annekteerimisest, on osa küünilistest poliittehnoloogiatest, mida raamistab retoorika Nõukogude Liidu taastamisest. Petliku sära keskel võtab Venemaa juhtkond nõnda oma rahvalt tuleviku ja määrab elama mineviku pimeduses,» lausus president Alar Karis oma avalduses.

«Me ei nõustu Ukraina territooriumi illegaalse annekteerimisega ja ei tunnusta selle sammu õiguspärasust mitte kunagi. See on Venemaa masendav ja kahetsusväärne järjekordne demonstratsioon kogu maailmale, kuidas ta julmalt ja kiretult rikub rahvusvahelist õigust ja ÜRO Hartat,» lisas Karis.

Rahvusvahelise kogukonna reaktsioonid Venemaa agressioonile on presidendi sõnul näidanud, et maailma mõistab mis on vale, palju rohkem kui me arvata ja loota julgesime. «Me peame seda ühtsust hoidma ja looma sellele uue maailma, kus ei ole kohta julmusele ja imperialistlikele ambitsioonidele, kus rahvusvahelist õigust ja inimõigusi austatakse.»

Riik peab Karise sõnul teenima rahvast. Venemaal peab rahvas teenima võimuladviku koletuid ambitsioone. «Lühikese ajaga on surma ja tapma saadetud kümneid tuhandeid inimesi. See tähendab kannatusi ja kurbust sadadele tuhandetele peredele. Kogu inimkonnale,» ütles riigipea.

Hukkamõist üksi on täna liiga vähe, lisas Karis. «Tuleb mõelda tegudele, mis toovad meile tagasi usu, et ikka veel austatakse kõiki neid põhimõtteid, millele me maailm toetub, kõigi rahvaste õigust enesemääramisele ja suveräänsusele, territoriaalsele terviklikkusele ja piiride puutumatusele. Kõigi õigusele rääkida oma kodumaal oma emakeelt, austades seejuures vähemuste õigusi.

Ukraina alade annekteerimine on kuritegu. Igale kuriteole järgneb karistus.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles